Předmět: Praktikum divadelní kritiky

» Seznam fakult » FIF » KDU
Název předmětu Praktikum divadelní kritiky
Kód předmětu KDU/PDKK
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bernátek Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Cílem semináře je objasnit problematiku divadelní kritiky jako součásti divadelní vědy, vyhodnotit její funkce, cíle a prostředky, nastínit současné možnosti divadelní kritiky a prezentovat základní divadelně-kritické žánry. Důraz je kladen na praktické rozvíjení kritických schopností studentů, na umění diskuse, argumentace a písemné reflexe divadelní události. Studentské reflexe budou směřovat k publikování na studentském serveru divabaze.cz. Probraná témata v LS 2021: 1. Vstupní diskuse na téma současné divadlo a současná divadelní kritika Elementární reflexe aktuálního divadelního dění ? diskuse. 2. Současné možnosti divadelní kritiky Přehled časopisů, odborných periodik, internetových médií, osobností kritiků. 3. Vztah divadla a kritiky Zaměření na současné tendence divadelní kritiky, její reflektování aktuálních trendů v divadelním kontextu ? formou vyhodnocení rozsahu současné divadelní kritiky v časopisech a internetových médiích. 4. Teoreticko-historické vymezení divadelní kritiky, funkce kritiky, cíl, úkol a kritéria Seznámení s teoretickými názory na divadelní kritiku 20. století formou studia zadané literatury - J. Grossmann, V. Havel, Z. Hořínek, J. Císař, P. Pavlovský, R. Barthes, T. S. Eliot, P. Pavis). 5. Osobnosti divadelní kritiky 20. století Seznámení s vybranými kritickými osobnostmi prostřednictvím textů (F. X. Šalda, M. Rutte, K. Čapek, J. Mahen, V. Tille, V. Černý, S. Machonin, J. Grossmann, V. Havel, M. Lukeš, Z. Hořínek, J. Vostrý). 6. Profil divadelního kritika Předpoklady a kritéria pro divadelně-kritickou reflexi, vlastnosti kritické osobnosti. 7. Aspekty hodnotícího soudu Otázka objektivity a subjektivity kritického soudu, forma diskuse a konkrétních příkladů textů. 8. Typologie divadelně-kritických žánrů Základní rozdělení na malé a velké žánry, rozdíl mezi publicistickými a revuálními texty, základní struktura kritických textů, formou metakritiky konkrétních textů. 9. Problematika kritiky on-line Příklady kritického stylu v souvislosti s charakterem média a adresátem kritiky. 10 Kritická analýza představení/inscenace Zaměření na inscenační složky, umění popisu hereckého výkonu, interpretace tématu. 11. Umění divadelní recenze Aspekty divadelně-kritické reflexe, míra vyjádření hodnotícího stanoviska, poměr subjektivního a objektivního přístupu, znalost a zařazení díla do širšího divadelního kontextu ? formou korekce studentských textů. 12. Prezentace studentských kritických reflexí Veřejná prezentace vzniklých kritických textů a jejich vyhodnocení.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem semináře je objasnit problematiku divadelní kritiky jako součásti divadelní vědy, vyhodnotit její funkce, cíle a prostředky, nastínit současné možnosti divadelní kritiky a prezentovat základní divadelně-kritické žánry. Důraz je kladen na praktické rozvíjení kritických schopností studentů, na umění diskuse, argumentace a písemné reflexe divadelní události.
Student prokazuje teoretické i praktické znalosti z oblasti divadelní kritiky v jejím historickém i současném kontextu. Je schopen vyjmenovat funkce, cíl i kritéria divadelní kritiky, určit divadelně-kritické žánry a jejich strukturu v souvislosti s typem médií i adresátem kritických reflexí. Student je schopen prakticky aplikovat teoretické aspekty divadelní kritiky v samostatných písemných textech. Je schopen na základě analýzy divadelního artefaktu vyjádřit vlastní kritický soud, diskutovat a obhajovat své názory odborně formulovanými argumenty. Student je schopen vytvořit strukturovaný kritický text analyzující současný divadelní artefakt. Dokáže kriticky posoudit a konfrontovat jednotlivé divadelní události a zařadit je do širšího stylového, žánrového či druhového kontextu. Má kompetenci pro samostatnou kritickou činnost v tištěných i elektronických médiích.
Předpoklady
Zvládnutí teorie divadla v rozsahu prvního ročníku studia (divadelní seminář - analýza, úvod do studia divadla. Nastudování Průvodce studiem k disciplíně Praktikum divadelní kritiky a seznámení se nejméně s dvěma tituly z uvedené odborné literatury pro vstupní diskusi.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Požadavek aktivní diskuse. Studenti vypracují samostatné referáty z odborné literatury (pro úvodní lekce) a medailon vybraného kritika, v průběhu semestru vypracují 2 samostatné písemné reflexe na základě dohodnutého zadání (reflexe vybrané inscenace, jednotlivé divadelněkritické žánry, mapování olomouckého divadla, divadelní přehlídky apod.) Učast v semináři je povinná v rozsahu 75% docházky.Termín odevzdání obou recenzí je nejpozději týden před posledním tutoriálem - tj. 6. 12. 2019, odevzdání medailonu kritiky nejpozději do 13. prosince 2019.
Doporučená literatura
  • BARTHES, Roland. (1997). Kritika a pravda. Praha - Liberec.
  • CÍSAŘ, Jan. (1994). Kdybychom to tak věděli. Divadelní noviny .
  • ČERNÝ, Václav. (1968). Co je kritika, co není a k čemu je na světě. Brno.
  • Grossman, J., Dvořák, J., Klíma, M., & Jindrová, Z. (2000). Jan Grossman. Praha: Nakladatelství Pražská scéna.
  • HAVEL, Václav. (1999). O kritice. Praha, Spisy 3.
  • HOŘÍNEK, Zdeněk. (2001). Kritický paradox. Praha, Divadelní revue 12, 2001, č. 4, s.3-8.
  • MACHALICKÁ, Jana. (1998). Kdokoliv může psát cokoliv. Literární noviny , Literární noviny .
  • PAVIS, Patrice. (2010). Současný stav výzkumu v oblasti analýzy představení. Praha, Divadelní revue 21, 2010, č. 1, s. 12.
  • PAVLOVSKÝ, Petr. (2004). Základní pojmy divadla. Teatrologický slovník. Praha.
  • RUTTE, Miroslav. (1940). 20 kázání o divadle. Praha.
  • ŠALDA, F. X. (1987). O věcech divadelních. Praha.
  • Štěrbová, A., Šimáček, I., & Štefanides, J. (1990). O současném činoherním divadle. Ostrava: Profil.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr