Předmět: Filozofie umění

» Seznam fakult » FIF » KDU
Název předmětu Filozofie umění
Kód předmětu KDU/FUD
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jirsa Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
  • Kubartová Eliška, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Kurz je vyučován externisty*kami. Každému tematickému bloku je věnována jedna dvouhodina; první hodina uvádí do problematiky teoretickým způsobem, druhá prohlubuje její porozumění skrze aktivizační výukové metody (seminář, workshop apod.). 17. 2. Úvodní hodina 24.2.3.3. Performativita byzantské liturgie - Alena Sarkissian 10. 17.3. Performance a performativita v současném vizuálním umění - Jan Zálešák 24. 31.3. Performativita soudního jednání - Martin Langhans 7. 14.4. Oděv jako měkká architektura - Danica Pišteková 21. 28.4. Performativita a populismus - Petr Krčál a Vladimír Naxera 5. 12.5. Performance a performativita v sociologii - Csaba Szaló

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Vyučuje: Eliška Kubartová Smyslem kurzu je představit studujícím koncepty performance a performativity způsobem rozšiřujícím obecné seznámení s nimi, jež je náplní základních oborových kurzů, případně jejich aplikace v předmětech kmenových vyučujících katedry. V tomto kurzu budete mít naopak možnost se seznámit s použitím obou pojmů, jež jsou základem tzv. performativních studií, ve výzkumech primárně mimodivadelních událostí (sociologie, politologie, religionistika apod.). Cílem kurzu je mimo jiné ukázat, že mezi uměleckými a mimouměleckými události neexistuje nepřeklenutelná propast, ale že oba typy událostí lze s výhodou zkoumat pomocí totožných metodologických nástrojů.
Na konci kurzu budou studující schopni vysvětlit podstatu pojmů performance a performativita; vysvětlit a ukázat na příkladech, jak je možné s těmito pojmy pracovat jako s metodologickými nástroji při zkoumání různých typů kulturních představení; vysvětlit a na příkladech ukázat, co z perspektivy performančních studií spojuje divadelní a nedivadelní, obecněji umělecké a mimoumělecké typy událostí.
Předpoklady
Žádné prerekvizity.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce

- Pravidelná docházka (min. 70%) - Práce v hodinách - Domácí práce (četba zadaných textů, případně drobný praktický úkol) - Závěrečný projekt (zpracování vybraného tématu pomocí vybraného média - text, videoesej, podcast apod.) Literatura Koubová, Alice, Eliška Kubartová. Terény performance. Praha: NAMU, 2021, ISBN 978-80-7331-581-8.
Doporučená literatura
  • Carroll, N. (1998). A philosophy of mass art. Oxford: Clarendon Press.
  • Dutton, Denis. (1979). "Artistic Crimes" in: The British Journal of Aesthetics 19, s. 302-341..
  • Koestler, Arthur. (1965). "The Aesthetics of Snobbery" in: Horizon 8, s. 50-53.
  • Kulka, T. (1994). Umění a kýč. Praha: Torst.
  • KULKA, Tomáš. (2004). Umění a falzum. Praha.
  • Novitz, David. (2006). "Spory o umění" in: Aluze 1, s. 134-145..
  • SIBLEY, Frank. (2003). "Estetické pojmy" in: Zuska, V. (ed.), Umění, krása, šeredno: texty z estetiky 20. století, s. 23-48.. Praha: Karolinum.
  • WALTON, Kendall. (2003). "Kategorie umění" in: Zuska, V. (ed.), Umění, krása, šeredno: texty z estetiky 20. století, s. 49-76.. Praha: Karolinum.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Divadelní studia maior (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -