Předmět: Divadelní projekce

» Seznam fakult » FIF » KDU
Název předmětu Divadelní projekce
Kód předmětu KDU/DVP
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bernátek Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Kurz je založený na projekci záznamů klíčových představení moderního českého divadla, jež jsou doplněny také audio nahrávkami. Podrobné informace o harmonogramu, jednotlivých záznamech a literatuře jsou poskytnuty ve studijní opoře v Moodle. Délka jednotlivých hodin se odvíjí od délky záznamů. Studijní zátěž: kontaktní výuka 1,5kr, četba 100stran odborného textu v čj 0,5kr, referát 0,5 kr, písemná verze referátu (seminární práce) v rozsahu 5 normostran 0,5kr.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studující s klíčovými inscenacemi českého divadla prostřednictvím hlavně audiovizuálních záznamů, doplněných o audio ukázky, a tím zprostředkovat názornou představu zejména o moderní české divadelní kultuře a také rozšířit znalosti ke státní zkoušce. Předmět je určen primárně studentům bc. studia, ale vítáni jsou všichni, kteří si chtějí lépe poznat české divadlo. Předmět bude určitě prospěšný i pro studující mgr. studia, kteří neviděli v sylabu uvedené záznamy.
Studující se seznámí prostřednictvím audiovizuálních záznamů a audio ukázek s klíčovými inscenacemi českého moderního divadla a českým divadlem vůbec. Studující zvládnou přiřadit k většině bc. státnicových otázek z českého divadla minimálně jedno dílo. Osvojí si také schopnosti ústního projevu při přípravě úvodu k projekci.
Předpoklady
Předmět je určen primárně studentům bc. studia, ale vítáni jsou všichni, kteří si chtějí lépe poznat české divadlo. Předmět bude určitě prospěšný i pro studující mgr. studia, kteří neviděli v sylabu uvedené záznamy.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

Požadavky na účast ve výuce a ukončení předmětu: Účast na výuce semináře obecně určuje Studijní a zkušební řád UP, tzn. docházka je zpravidla povinná". Studující předem připraví samostatný nebo skupinový úvod o díle, jeho tvůrcích a souvislostech v rozsahu cca 20 minut. Osnova úvodu je ideálně konzultovaná předem s pedagogem. Během semináře a projekce není dovoleno používat mobilní telefon ani laptop ani podobná zařízení.
Doporučená literatura
  • KRATOCHVÍL, Karel. (1987). Ze světa komedie dell´arte. Praha.
  • Roubal, J. (2000). Hledání jména (K problematice televizních převodů divadelní inscenace). Olomouc, Kontext(y). II.
  • ŠORMOVÁ, Eva (ed.). (2000). Česká divadla: encyklopedie divadelních souborů. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Divadelní studia maior (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Divadelní studia minor (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -