Předmět: Divadelní drama 20.století A

» Seznam fakult » FIF » KDU
Název předmětu Divadelní drama 20.století A
Kód předmětu KDU/D20AK
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bernátek Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Nastínění problematiky vývoje českého dramatu a divadla od sklonku 19. století až do druhé světové války. 2. Přístupy k analýze dramatu 20. století - zadané samostatné studium odborných textů. 3. Analýza hry Fráni Šrámka Měsíc nad řekou Modelový rozbor pozdního díla českého literárního impresionismu. 4. Diskuse žánrové problematiky hry Měsíc nad řekou. Vhled do tradice inscenování hry a současné scénické podoby. 5. Analýza hry Karla Čapka Loupežník 6. Analýza hry Františka Langra Perfiérie 7. Analýza hra bří Čapků Ze života hmyzu 8. Analýza hry Vítězslava Nezvala Depeše na kolečkách 9. Analýza hry Julia Zeyera Radúz a Mahulena 10. Revue Jiřího Voskovce a Jana Wericha (podle výběru) - analýza kompozičních a tematických prvků 11. Shrnutí poznatků o české dramatické tvorbě 1. poloviny 20. století a určení základních jejích znaků, jimiž anticipuje vývoj v následujícím období. Základní literatura: Janoušek, Pavel. Rozměry dramatu. Praha , 1989. Doporučená: Pavlovský, Petr a kol. Základní pojmy divadla - Teatrologický slovník. Praha 4, 2004.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Téma: Drama 1. poloviny 20. století Vyučující: prof. Tatjana Lazorčáková Výuka online bude probíhat pro obě skupiny na platformě bbb.upol.cz Odkaz: https://bbb.upol.cz/b/laz-up6-ixd-eth Cílem semináře je seznámení studentů s proměnami české dramatické tvorby 1. poloviny 20. století a na základě analýz zásadních dramatických textů představit hlavní tendence dramatické tvorby, proměny poetiky, stylu, žánrových tendencí a tematických okruhů.
Studenti si osvojí způsoby a možnosti analýzy jednotlivých divadelních jevů, naučí se pracovat s dramatickým textem jako pramenem k poznání tehdejší inscenační praxe, získají schopnost odborné charakteristiky principů tvorby, inscenačního a hereckého stylu, zařazení souboru či osobnosti k obecným tendencím i do dobového kontextu.
Předpoklady
Znalost historického kontextu českého divadla 19. století. Orientace v moderních uměleckých směrech.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Studenti dosáhnou nejméně 75% účasti na seminářích a budou aktivně spolupracovat na kolektivní analýze vybraných her. Student si na základě prvních kontextových seminářů vybere z nabídky dramatických textů konkrétní titul a s použitím odborného teoretického pojmosloví samostatně zpracuje jeho analýzu z hlediska struktury textu, jazyka, situací, postav, času a prostoru, včetně připomenutí inscenační tradice zvolené hry a její dobové reflexe. Rozsah minimálně 5 stran textu (9000 znaků) + poznámkový aparát + seznam literatury podle zadané bibliografické normy. Termín odevzdání: nejpozději 18. 4. 2021.
Doporučená literatura
  • Císař, Jan. (2006). Přehledné dějiny českého divadla. I. a II. Do roku 1945. Praha.
  • Černý, František (ed.). (1983). Dějiny českého divadla. IV. Praha.
  • Černý, František. (2000). Kapitoly z dějin českého divadla . Praha.
  • Janoušek, Pavel. (1989). Rozměry dramatu. Praha .
  • Pavis, Patrice. (2003). Divadelní slovník. Praha.
  • Pavlovský, Petr a kol. (2004). Základní pojmy divadla - Teatrologický slovník. Praha 4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr