Vyučující
|
-
Polách Vladimír, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Exil jako historicko-kulturní fenomén; zkoumání exilu; literatura 2. Exil 19. století a jeho interpretace, vznik krajanské komunity, historické studie 3. Kniha, kultura imigrace a identita: Němci, Skandinávci a Češi v USA 4. Amerika a český národ 19. století I.: Obrázky z ciziny 5. Kulturní život v krajanské komunitě 19. a 20. století: vydávání knih, původní autoři; A. Geringer 6. Kulturní život v krajanské komunitě 19. a 20. století: . česko-americká periodika; Amerikán - Národní kalendář; proměny po vzniku Československa 7. Mnichov: Egon Hostovský jako příklad poutníka a exulanta; případ Stanislav Budín 8. Únor: RSČ, SVU, Svědectví a Radio Svobodná Evropa; konflikt exilu a krajanů 9. Srpen: nová vlna (v) exilu; historický kontext; akce Asanace 10. Trojí cesta české literatury: ediční činnost exilu; 68 Publishers; Index 11. Josef Škvorecký - případová studie 12. interpretace emigrace po roce 1989
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Seminář popisuje a analyzuje český a československý exil 19. a 20. století především jako kulturně-historický fenomén se širším kontextem. Seznámíme se s problematikou exilové vlny 19. století a budováním krajanské komunity v zahraničí, především v USA, s vlivem česko-amerických vztahů v 19. století a na začátku století 20., i s jeho útlumem po vzniku Československa. Cílem bude mj. seznámit se s kulturní produkcí emigrantů, a to jak v rámci české a slovenské emigrace, tak obecně v rámci celkové imigrace do USA. Knihu budeme analyzovat jako nástoj kulturní identity a sebeidentifikace, od titulů, které byly importovány přes oceán až po vlastní kulturní tvorbu krajanské komunity, spojenou především se jménem Augusta Geringera, ale taky řady téměř zapomenutých autorů, tiskařů a vydavatelů. Detailně budou analyzovány vlny politického exilu 20. století - 1938-1945, po r. 1948 a po r. 1968, přičemž pozornost bude věnována ediční činnosti exilových nakladatelů (Index, 68 Publishers), ale také o pochopení nebo nepochopení mezi touto moderní emigrací a "původními" krajany v USA. Podíváme se na "trojí cestu" české literatury na příkladu knižního trhu a knižní produkce krajanské/exilové/oficiální. Krátce se zmíníme o minoritních exilových destinacích, jako byla například Skandinávie nebo Austrálie, zastavíme se i u otázek spojených s pochopením nebo nepochopení československého exilu a jeho tvorby, života a hodnot po roce 1968.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Součástí účasti bude povinná četba v rozsahu cca 3 románů nebo jejich částí za semestr, seznámení se s některými primárními materiály (krajanský tisk, dopisy, excerpta) a vystoupení na semináři, případně jeho písemná náhrada.
|
Doporučená literatura
|
-
Poštovní schránka domov: malá antologie exilové povídky padesátých let.
-
Tam za mořem je Amerika.
-
Čulík, Jan. Knihy za ohradou: Česká literatura v exilových nakladatelstvích. 1991.
-
Dalbello, Marija. ?Reading Immigrants: Immigration as Site and Process of Reading and Writing.? In Reading and Writing from Below: Exploring the Margins of Modernity, ed. Ann-Catrine Edlund, T. G. Ashplant & Anna Kuismin, pp. 169-196. Ume?: Ume? University & The Royal Skyttean Society, 2016..
-
Gruntorád, Jiří. Katalog knih českého exilu. 1995.
-
Hostovský, Egon. Dobročinný večírek.
-
Hostovský, Egon. Listy z vyhnanství.
-
Hostovský, Egon. Literární dobrodružství českého spisovatele v cizině.
-
Hvížďala, Karel. České rozhovory ve světě. 1992/2013.
-
Knopp, František. Česká literatura v exilu 1948-1989. 1996.
-
Muchova, Adela. Exile Through the Eyes of Czech Writers : Political Emigration of 1948 and 1968. 2008.
-
Neubauer, John - Török, Borbála Zsuzsanna (eds.):. The Exile and Return of Writers from East-Central Europe. A compendium. 2009.
-
Novák, Jan. Milionový jeep.
-
Novák, Jan. Striptease Chicago.
-
Papoušek, Vladimír. Česká literatura v Chicagu. 2001.
-
Papoušek, Vladimír. Trojí samota ve velké zemi. 2001.
-
Přibáň, M. - Gruntorád, J. - Formanová, L. Exilová periodika. 1999.
-
Přibáň, Michal. Prvních dvacet let : kulturní rada a další kapitoly z dějin literárního exilu 1948-1968. 2008.
-
Rechcígl, Miloslav Jr.:. Postavy naší Ameriky.
-
Salivarová Škvorecká, Zdena. Hnůj země.
-
Sládek, J. V. Americké obrázky.
-
Škvorecký, Josef. Dvě vraždy v mém dvojím životě.
-
Škvorecký, Josef. Nevěsta z Texasu.
-
Škvorecký, Josef. Příběh inženýra lidských duší (I, II).
-
Šteflová, Ludmila. Bibliografie literatury vydané českými a slovenskými autory v zahraničí 1948-1972. 1978/1993.
-
Tomas Čapek. Moje Amerika.
-
Ulč, Ota. Malá doznání okresního soudce.
-
Ulč, Ota. Špatně načasovaný běženec.
-
Zach, Aleš. Kniha a český exil. 1995.
|