Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Program jednotlivých seminářů: 1) Nejranější texty Františka Halase. Časopisecky publikované poetistické básně, tvůrčí techniky užívané poetistickou školou ve vztahu k Halasově textovému procesu. 2) Proměny sbírky Sépie. Analýza sémantických posunů u jednotlivých vydání této básnické sbírky. Ekvivalence v aktu psaní u sbírky Sépie a Kohout plaší smrt. 3) Léta 1934 - 35. Jeden z klíčových zlomů v Halasově aktu psaní. Textologická zjištění se nepřekrývají s dosavadními "tradičními" literárněvědnými interpretacemi (Zd. Pešat, M. Červenka) pojednávajícími posuny od poetismu k expresivitě Kohouta a introspekci sbírky Tvář. Dobové estetické normy, poetika a tvůrčí akt jsou zde ve zvláštní disproporci, která se u Halase bude i v pozdějších letech znova opakovat. 4) Tzv. Halasovy trhací bloky v druhé polovině třicátých let. Jejich využití v textovém procesu. Sbírka Dokořán. Interpretační potenciál básníkových zápisníků. 5) Textové proměny básní Staré ženy, Nikde? 6) Halasovy básnické prózy: Heráklés, Ženy v rouškách. Halasův esej O poezii. O čem vypovídají různé verze těchto básnických próz? Text, metatext a tvůrčí akt. 7) Halasův projekt Potopa a jeho souvislosti se sbírkami Torzo naděje, Ladění. Intratextualita. Stemma znázorňující složitost této etapy básníkova psaní. 8) Halasova básnická próza Já se tam vrátím. Textové varianty. 9) Halasova pozdní poetika ve světle pozdních trhacích bloků. 10) Halasovy projekty Hlad, Zastavárna, Ptačí sněm aj. 11) Závěrečné reflexe I, II. Radikální gesto Halasova psaní. Jak ovlivnilo novou nastupující generaci? Halas a Jiří Kolář, Emil Juliš, Zbyněk Hejda, M. Topinka a další. Halas v kontextu přelomu čtyřicátých a padesátých let. V čem tkví jistá osamocenost Halasova postoje k poezii? Je zde i možnost srovnávat s evropským kontextem, kde spíše najdeme paralely než v domácím prostředí (Celan, Bachmannová, Miłosz, Różewicz?). Kteří čeští básníci se rozhodli následovat radikalitu básníkova postoje k básnické tvorbě?
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
|
Výstupy z učení
|
První část tohoto cyklu bude věnována poetice Františka Halase. Tento básník, jehož dílo patří mezi textologicky nejkomplikovanější a interpretačně nejnáročnější, je rovněž umělcem, který se mnohdy intenzivně vzpíral dobovým estetickým normám a paradigmatům. Svébytnost umělcovy tvůrčí cesty lze odhalit skrze textologické rozbory. Pozornost bude věnována nejen jeho raným veršům a jednotlivým tvůrčím obdobím, ale též textologickému zkoumání jednotlivých básní, náčrtů, sbírek, esejů i metatextů. Obraz, jenž vyvstane, odkryje též inspirativní moc tohoto básníka pro následné generace českých umělců, kteří se k němu hlásili jako ke svému učiteli (Orten, Kolář, básníci seskupení kolem raných ročníků časopisu Tvář, Zbyněk Hejda, Miroslav Topinka, Petr Kabeš aj.).
Studenti se seznámí s vývojovými tendencemi meziválečné literatury a postavením osobnosti Františka Halase v literárním dění.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Rozhovor, Seminární práce
1) Četba zadaných textů ke každému semináři, analýza a interpretace vybraných básní (pro všechny účastníky semináře je četba - spojená s rozborem - závazná). 2) Vypracovaný analytický rozbor k danému tématu. Zpracování do podoby referátu. Ten bude odevzdán písemně. 3) Aktivní (tj. s předpoklady a chutí diskutovat) účast na semináři. Max. povolené absence: 2.
|
Doporučená literatura
|
-
Bachelard, Gaston. (1990). Poetika priestoru. Bratislava.
-
Červenka, Miroslav. (2003). Fikční světy lyriky. Paseka: Praha-Litomyšl.
-
Červenka, Miroslav. (1996). Obléhání zevnitř. Praha: Torst.
-
Friedrich, Hugo. Struktura moderní lyriky. Host, Brno 2005.
-
Grossman, Jan. Básně Františka Halase. In: Analýzy. Československý spisovatel, Praha 1991, s. 153 - 192..
-
Heidegger. Martin. Básnicky bydlí člověk. Oikoymené, Praha 1993.
-
Kundera, Ludvík. František Halas. Atlantis, Brno 1999.
-
Waczków, Józef. Franciszek Halas. Czytelnik, Warszawa 1980.
|