Předmět: Praktická ortografie

» Seznam fakult » FIF » KBH
Název předmětu Praktická ortografie
Kód předmětu KBH/VPO
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Hradilová Darina, Mgr. Ph.D.
  • Komárek Karel, doc. PhDr. Ph.D.
  • Maleňáková Zuzana, Mgr.
Obsah předmětu
V semináři budou rámcově nastíněny principy české ortografie a její současný stav bude uveden do kontextu vývoje. Důraz bude kladen na praktické zvládnutí normy, v semináři tedy budou systematicky probírány jednotlivé ortografické jevy, akcentováno bude jejich procvičení a fixace. 1. Problematika psaní i/y v kořenu slova (tzv. vyjmenovaná slova), v koncovce jmen a v koncovce sloves (shoda přísudku s podmětem, shoda přísudku s několikanásobným podmětem). 2. Psaní s/z v pozici předpony (zhlédnout/shlédnout) a v pozici předložky (kdo s koho). 3. Psaní skupin bě, pě, vě, mě/ bje, pje, vje, mně. 4. Označování délky (balkón, citron). 5. Pravopis slov cizích a přejatých (vaudeville, abbé, dysfunkce, dislokace). 6. Psaní velkých písmen. 7. Psaní zkratek v závislosti na typu (pí, kpt., MUDr., ČVUT). 8. Funkce a kladení interpunkčních znamének.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Důraz je kladen na praktické zvládnutí pravopisné normy češtiny, budou tedy systematicky probírány jednotlivé ortografické jevy, akcentováno bude jejich procvičení a fixace. Získané dovednosti lze využívat jak při studiu (psaní kvalifikačních prací), tak v profesním životě.
Absolventi předmětu bezpečně zvládají pravopisnou normu, jsou schopni vykonávat korektorskou a poradenskou činnost, orientují se v kodifikačních pramenech.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Didaktický test

Studium odborné literatury v češtině v rozsahu min. 300 stran; průběžné prokazování znalosti ortografické normy; schopnost aplikovat zásady ortografické normy v praxi (aktivní psaní, korektury apod.); 2 dílčí testy (90 %), zápočtový test (85 %).
Doporučená literatura
  • Pravidla českého pravopisu.
  • Slovník spisovné čestiny.
  • Jodasová - Krobotová. Základy českého pravopisu a pravopisná cvičení.
  • Marek. Český pravopis - obtížná slova.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Česká filologie se zaměřením na editorskou práci ve sdělovacích prostředcích (2019) Kategorie: Filologické vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Česká filologie se zaměřením na editorskou práci ve sdělovacích prostředcích (2025) Kategorie: Filologické vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní