Vyučující
|
-
Pořízka Petr, PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Účelem kurzu je uvést studenty editorského studia do základů praktického ovládání softwarových nástrojů v oblasti moderních audiovizuálních technologií se zaměřením na zpracování zvuku. Výuka bude koncipována pro začátečníky a proběhne v Audiovizuální laboratoři Centra intermediálních studií (součástí pracoviště je malé nahrávací studio s režijním pracovištěm). Vyučovány budou především základy práce s audiosoubory prostřednictvím adekvátních softwarových nástrojů zejm. program SoundForge (prostředí aplikace okna a záložky; pořízení záznamu a jeho editace; práce s efekty; výstup). Editace zvuku navazuje na kurz Audiovizuální technologie, který se věnoval teoretickým (a nezbytným) základům: analogový a digitální signál; digitalizace zvuku vzorkování, kvantizace a komprese dat; mikrofon dynamický vs. kapacitní a směrová charakteristika; zvukové formáty. Tyto teoretické poznakty jsou předstupněm k praktickému ovládání softwarových aplikací i ke zvládnutí procesu pořízení záznamu a jeho editace. Hostem podílejícím se na výuce této disciplíny bude Petr Kubes, herec Národního divadla Brno, jenž provede studenty důležitým procesem interpretace textu; studenti si pod jeho vedením vyzkoušejí různé možnosti interpretačního přístupu k textu. Tyto texty poté studenti nahrají ve studiu a pořízenou nahrávku sestříhají do finální podoby projektu (vč. posteditačních kroků jako přidané efekty, doprovodné zvuky atp.).
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur), Pracovní činnosti (dílny)
|
Výstupy z učení
|
Účelem kurzu je uvést studenty editorského studia do základů praktického ovládání softwarových nástrojů v oblasti moderních audiovizuálních technologií, se zaměřením na zpracování zvuku. Výuka bude koncipována pro začátečníky a proběhne v Audiovizuální laboratoři Centra intermediálních studií (součástí pracoviště je malé nahrávací studio s režijním pracovištěm). Vyučovány budou především základy práce s audiosoubory prostřednictvím adekvátních softwarových nástrojů - zejm. pořízení záznamu a jeho editace. Součástí semináře budou samostatné seminární projekty, což obnáší (1) výběr textu (zpravidla úryvek literárního díla) a jeho interpretaci (pod vedením profesionálního herce-interpreta); (2) pořízení nahrávky a (3) její editaci - blíže viz obsah kurzu. Výuka v LS 2024/2025: blokově v pátky vždy 9:00 až 14:00 (příp. dle potřeby do 15:00 - práce s mluveným slovem, nahrávání) v učebně P1.37. První blok proběhne 21. 2. 2025. Prosíme všechny zájemce o účast v semináři, budou mj. diskutovány termíny výukových bloků a jejich náplň. Harmonogram výuky v LS2025 viz níže: - blok 1: 21. února 2025 (úvodní informace; úvod do editce zvuku) - blok 2: 7. března 2025 (host: Petr Kubes - hrubé čtení textů) - blok 3: 21. března 2025 (host: Petr Kubes - nahrávání ve studiu) - blok 4: 28. března 2025 (editace v programu SoundForge)
Orientace v problematice moderních audiovizuálních technologií. Studenti si vyzkouší proces nahrávání mluveného slova i editaci nahrávky. Součástí semináře bude práce s mikrofonem, mixážním pultem a softwarovým nástrojem pro zpracování zvuku SoundForge (zejm. prostředí aplikace - okna a záložky; pořízení záznamu a jeho editace; práce s efekty; výstup).
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Seminární práce
(1) Pravidelná účast a aktivní práce v semináři (včetně plnění zadaných úkolů) (2) Úspěšně realizovaný seminární projekt
|
Doporučená literatura
|
-
Kříž, Miloslav. (2002). Zvuk na PC. Praha.
-
Scott R. G. (2005). Dokonalé nahrávky s programem Sound Forge: zpracování, editace, práce s procesory a efekty. Praha.
-
Vlachý, Václav. (2008). Praxe zvukové techniky. Praha.
-
Vrba, Jiří. (2008). Úvod do audiovizuálních technologií. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. ISBN 978-80-244-2060-8.. Olomouc.
|