Předmět: Stylistika

» Seznam fakult » FIF » KBH
Název předmětu Stylistika
Kód předmětu KBH/STYL
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Svobodová Jindřiška, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Jazykový styl a stylistika, "Stylistika a ?.", funkční styl, registr a diskurz; možnosti práce s textem, stylistická analýza textu, základní vlastnosti textu, pravidla textové výstavby, komunikační situace a faktory ovlivňující výslednou podobu komunikátu. 2) Funkční a stylová charakteristika jazykových prostředků obecně, analýza jazykových prostředků užitých v konkrétních autentických textech, distinktivní rysy stylové hodnoty jazykových prostředků a výrazové struktury textu. Výraz a jeho funkce, užívání prostředků spisovného jazyka a ostatních prostředků národního jazyka; funkční dichotomie - připravenost x nepřipravenost, veřejnost x neveřejnost, monologičnost x dialogičnost, psanost x mluvenost, modelovost x nemodelovost, ?. Vztah těchto dichotomií k volbě výrazového prostředku, stylotvorné faktory. 3) Styly současné češtiny, singulární styl - obecný styl, styl komplexní - styl simplexní, styl individuální - styl interindividuální; klasické pojmy stylistiky: "funkční jazyk" jako výběr prostředků pro určitou funkci, stylová oblast, stylová vrstva, stylový typ; kompozice textu styl a text, výstavba textu, nároky na dobrý styl. 4) Styl jazykových "útvarů" a "poloútvarů". Vztah stylu k stratifikaci a regionální diferenciaci jazyka, sociolekty a dialekty. 5) Styl projevů mluvených a psaných, monolog a dialog, specifické rysy textů připravených a nepřipravených, stylistika a textová syntax, kompozice textu a jeho členění. 6) Funkce verbální a neverbální složky textu, text a ilustrace, předávání významu jinou než verbální složkou komunikace; intertextovost. 7) Současný stav funkčního stylu odborného, zákonitosti výstavby odborných textů, intertextovost v odborném stylu, nejčastější nedostatky odborných textů. 8) Stylistická analýza uměleckého textu, "dobrý" umělecký text, analýza autentického materiálu, odhalování a oprava stylistických nedostatků. 9) Funkční styl řečnický, specifika výstavby politických projevů (persvaze, získávací a přesvědčovací funkce, manipulace a prvky propagandy). 10) Publicistický styl, výstavba zprávy, odlišnost zprávy v psané a mluvené publicistice, zpráva ve veřejnoprávním a komerčním médiu. 11) Ostatní žánry publicistického stylu, specifika jejich výstavby, úloha titulku, tvůrčí psaní v publicistice. 12) Analýza reklamních sdělení, specifika jejich výstavby, úloha neverbální složky, pragmatické aspekty

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem je komplexní mezioborová analýza komunikačního procesu a textu s diferenčním zřetelem k psané a mluvené komunikaci. V semináři se prakticky probírají různé funkční styly českého jazyka, pozornost je věnována vzhledem k odbornému zaměření absolventů oboru především jazyku a stylu současné modiální komunikace. V zájmu zkvalitnění stylistické úrovně členů semináře jsou do náplně semináře zařazována támata věnovaná jazyku a stylu klasické i současné prózy a textů ostatních funkčních stylů.
Student zhodnotí adekvátnost užitých výrazových prostředků, získá komunikační kompetenci, v textu objeví a následně odstraní nevhodné výrazové prostředky.
Předpoklady
Zvkádnutí mateřského jazyka na praktické iteoretické úrovni, schopnost plynulého vyjadřování vzhledem k stylovým normám (v mluvené i psané formě).
KBH/VPO

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Didaktický test

Studium odborné literatury Aktivní účast na semináři, plnění dílčích úkolů bezprostředně navazujících na práci v semináři Povoleny jsou dvě absence za semestr Dva průběžné testy za semestr Závěrečný ústní pohovor
Doporučená literatura
  • Bečka, J. V. (1992). Česká stylistika. Praha.
  • Čechová, M. ? Chloupek, J. a kol.: . (1997). Stylistika současné češtiny. Praha.
  • Čechová, M. - Krčmová, M. - Minářová, E. (2008). Současná stylistika. Praha.
  • ČMEJRKOVÁ, S. - HOFFMANNOVÁ, J. (ed.). Jazyk, média, politika. Praha: Academia, 2003..
  • Čmejrková, S. - Daneš, F. a kol. (1999). Jak napsat odborný text. Praha.
  • Čmejrková, S. (2000). Reklama v češtině. Čeština v reklamě. Praha.
  • Doležel, Lubomír. (1993). Narativní způsoby v české literatuře. Praha.
  • Hausenblas, K. (1972). Výstavba jazykových projevů a styl. Praha.
  • Havránek, B. Studie o spisovném jazyce. Praha 1963.
  • Hoffmannová a kol. (2016). Stylistika mluvené a psané češtiny. Praha.
  • Hoffmannová, J. (1997). Stylistika a... Praha.
  • JEDLIČKA, A. a kol. (1970). Základy české stylistiky.. Praha: SPN.
  • Jelínek, M. Stylistika. In: Příruční mluvnice češtiny. Praha 1995.
  • Kořenský, J. a kol. (1999). Komplexní analýza komunikačního procesu a textu. České Budějovice.
  • Miko, F. (1970). Text a štýl. Bratislava.
  • Minářová, E. (2011). Stylistika pro žurnalisty. Praha.
  • Mistrík, J. (1989). Štylistika. Bratislava.
  • Uličný, O. (1987). Prostor pro jazyk a styl. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr