Vyučující
|
-
Kolářová Jana, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1) Vývoj písma - vliv starých písem na kaligrafii; aktuální problémy spojené s písmem; kodexy do vynálezu knihtisku + manuskripty konce 15. století: vývoj tvaru knihy a jejích částí, vazby; vývoj iniciál a iluminací v manuskriptech do konce 15. století 2) Renesanční tištěná kniha - typické prvky; první tiskařské a nakladatelské školy a osobnosti ovlivňující podobu knihy od konce 15. stol. do konce 16. stol. 3) Barokní kniha, rokoková kniha, klasicistní - typické prvky; tiskařské a nakladatelské školy a osobnosti oblivňující podobu knihy od 17. do 19. století 4) Exkurze do Vědecké knihovny OL - staré a vzácné rukopisy a tisky 5) Instituce knižního trhu od 16. století do poč. 20. století - nakladatelé, knihkupci, knihovny, distribuce 6) Vývoj knižní ilustrace; vývoj exlibris, proměny knižní grafiky a designu; bibliofilie; autorská kniha 7) Čtenářská kultura - čtenářské spolky, literární kavárny, způsoby čtení; výzkumy a regulace čtenářství ve 20. století 8) Cenzura jako zásah do literární komunikace - komunikační modely cenzury (cenzura v minulosti, zvláště náboženská, cenzurní zásahy proti brakové literatuře, cenzurní systém v totalitním Československu) 9) Elektronická média jako substituce knihy; elektronická kniha; problematika digitalizace textů
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Kurz je koncipován jako teoretický a historický exkurz do dějin knižní produkce, počínaje starověkou písemnou kulturou a konče knihou elektronickou. V centru pozornosti stojí grafická a technická úprava knihy, vývoj knižního designu a jeho interakce s textovými významy "obsahů" knih, historická proměna nazírání knihy jako komunikačního prostředku na jedné straně a jako artefaktu na straně druhé. Fenomén "kniha" je nahlížen mj. z pozice sociologie literatury, cultural studies, book studies aj. Práce se studenty spočívá v kombinaci výkladu pedagoga, přednášení zpracovaných referátů, řízené diskuze nad tématy a procvičování znalostí.
Studenti si osvojí znalosti dějin knižní produkce, vývoje knižního designu v interakci s obsahovou náplní knihy a ozřejmí si proměny nazírání na knihu jako komunikační prostředek i artefakt. Seznámí se dále se základními hledisky a postupy book studies a pohledy sociologie literatury a kulturálních studií na knihy, jejich recepci, prodej, knižní kulturu atd.
|
Předpoklady
|
Žádné
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Seminární práce
Aktivní účast na seminářích, maximálně 2 neomluvené absence v průběhu semestru. Vypracování seminární práce na zadané téma.
|
Doporučená literatura
|
-
další lit.: viz sylabus předmětu na www.kb.upol.cz/studium/sylaby.
-
Brodský, P. (2012). Krása českých iluminovaných rukopisů. Praha: Academia.
-
Černá, Marie L. (1948). Stručné dějiny knihtisku. Praha.
-
Hlaváček, I., & Klener, P. (2005). Knihy a knihovny v českém středověku: (studie k jejich dějinám do husitství). V Praze: Nakladatelství Karolinum.
-
Horák, František. (1948). Česká kniha v minulosti a její výzdoba. Praha.
-
Horák, František. (1957). Dějiny písma, knihy a knihtisk. Praha.
-
Kneidl, Pravoslav. (1989). Z historie evropské knihy. Praha.
-
Manguel, A., & Trávníčková, O. (2007). Dějiny čtení. Brno: Host.
-
Pavlíček, T., Píša, P., & Wögerbauer, M. (2012). Nebezpečná literatura?: antologie z myšlení o literární cenzuře. Brno: Host.
-
Šámal, P. (2009). Soustružníci lidských duší: lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20. století : (s edicí seznamů zakázaných knih). Praha: Academia.
-
Tobolka, Zdeněk. (1949). Kniha: její vznik, vývoj a rozbor. Praha.
-
Trávníček, J. (2008). Čteme?: obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize : (2007). Brno: Host.
-
Trávníček, J. (2011). Čtenáři a internauti: obyvatelé České republiky a jejich vztah ke čtení (2010). Brno: Host.
-
Voit, P. (2006). Encyklopedie knihy: starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století : papír, písmo a písmolijectví, knihtisk a jiné grafické techniky, tiskaři, nakladatelé, knihkupci, ilustrátoři a kartografové, literární typologie, textové a výtvarné prvky knihy, knižní vazba, knižní obchod. Praha: Libri.
|