Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Program výukové části výzkumně-vzdělávacího týdne: (anotace přednáškového cyklu a jednotlivých workshopů budou postupně zveřejňovány na webových stránkách Czech-in to Literary Culture: http://czintolc.upol.cz; zadání úkolů a požadavků na přípravu na workshopy vč. materiálů pro studenty bude k dispozici přes MS Teams) 7. 3. 2025 - online workshop (MS TEAMS): doc. PhDr. Kateřina Svatoňová, Ph.D. (Katedra filmových studií FF UK v Praze): Možnosti adaptace aneb jak vyprávět filmem? 24.-28. 3. 2025 prezenční výzkumně-vzdělávací týden (místo konání: Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, uč. 1.25, Křížkovského 10) 24. 3. - přednáškový cyklus (9:45, 4h) Česká literatura a literární kultura v zahraničním hraném a dokumentárním filmu specialistů na oblast české literární kultury a zahraničního filmu 25. 3. - přednáškový cyklus (9:45, 4h) Česká literatura a literární kultura v zahraničním hraném a dokumentárním filmu specialistů na oblast české literární kultury a zahraničního filmu 26. 3. - workshop A1 (9:45-11:15): doc. Mgr. Petr Bubeníček, Ph.D. (Ústav české literatury, Filozofická fakuta MU v Brně, CZ): Studium adaptace napříč médii - workshop A2 (11:30-13:00): dr. Joanna Derdowska (Uniwersytet Śląski w Katowicach, PL) - dr. Dorota Bielec - Mgr. Natalia Palich (Instytut Filologii Słowiańskiej UJ, Kraków, PL): Filmová adaptace v praxi I. 27. 3. - workshop B (9:45-13:00): prof. PaedDr. Michal Bauer, Ph.D. (Ústav bohemistiky, Filozofická fakulta JU v Českých Budějovicích, CZ): Falešné autostopy (podle) Milana Kundery 28. 3. - workshop C1 (9:45-11:15): dr.sc. Matija Ivačić, izv. prof. - dr.sc. Suzana Kos, izv. prof. (Odsjek za zapadnoslovanske jezike i književnsti, Filozofski fakultet, Sveučilište u Zagrebu, HR): Česká literatura a film 60. let 20. století v chorvatském a jugoslávském prostředí - recepce, reflexe, adaptace - workshop C2 (11:30-13:00): dr. Joanna Derdowska (Uniwersytet Śląski w Katowicach, PL) - dr. Dorota Bielec - Mgr. Natalia Palich (Instytut Filologii Słowiańskiej UJ, Kraków, PL): Filmová adaptace v praxi II. Partner institutions: - Palacký University Olomouc, Faculty of Arts, Department of Czech Studies (coordinator: Jiří Hrabal) - Charles University, Faculty of Arts, Department of Czech Literature and Comparative Studies (coordinator: Petr A. Bílek) - University of Zagreb, Faculty of Arts, Department of West Slavic Languages and Literatures (coordinator: Matija Ivačić) - University of Udine, Department of Foreign Languages and Literature Department (coordinator: Anna Maria Perissutti) - University of Silesia in Katowice, Faculty of Humanities, Slavic Philology (coordinator: Joanna Derdowska) - Jagiellonian University in Kraków, Institute of Slavonic Philology (coordinator: Nikola Palich)
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Program výzkumně-vzdělávacího týdne Czech-in to Literary Culture III. bude zaměřen na transfer děl české literatury do zahraničního fikčního i dokumentárního filmového vyprávění a referování, a to napříč dvacátým stoletím a první čtvrtinou století jednadvacátého. Bude nás zajímat, která díla české literatury byla převedena do filmové podoby, v jakém mezinárodním kontextu (historickém, ideologickém, estetickém...), z jakého důvodu a jakým způsobem. Nepůjde nám však pouze o filmové adaptace literárních děl, ale i o jiné vztahy zahraničních filmů k české literatuře: o návaznost na specifickou poetiku konkrétních děl české literatury, o inspiraci zahraniční filmové tvorby českými literárními postavami či fikčními prostory, o přepracování vybraných příhod, příběhů či "obrazů", jež byly vyprávěny v českých beletristických dílech apod. Neméně pozornosti budeme věnovat také zahraniční dokumentární tvorbě o české literární kultuře (opět napříč časem): dokumentům o osobnostech české literatury, o dílech české literatury, o literárním životě, o politicko-ideologickém vlivu na českou literární kulturu, o cenzuře, o samizdatové a exilové literatuře, o současné situaci, v níž se česká literatura nachází apod.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Zadání úkolů a požadavků na přípravu na workshopy vč. materiálů pro studenty bude k dispozici přes MS Teams.
|
Doporučená literatura
|
-
Bluestone, George. (1957). Novels into Films. Berkeley.
-
Elleström, Lars. "Adaptation and Intermediality." The Oxford Handbook of Adaptation Studies. Edited by Thomas Leitch. Oxford UP 2017, s. 509?26.
-
Elliott, Kamilla. (2003). Rethinking the Novel/Film Debate. Cambridge.
-
Elliott, Kamilla. (2020). Theorizing Adaptation. Oxford.
-
HUTCHEON, Linda. (2012). Teória adaptácie. Brno: JAMU.
-
Jenkins, Henry. Convergence Culture: Where Old and New Medfia Collide. New York. 2006.
-
Lachman, Renate. (2022). Memoria fantastika. Praha.
-
Leitch, Thomas (ed.). (2017). The Oxford Handbook of Adaptation Studies. Oxford.
-
Leitch, Thomas. Films Adaptation and its Discontents, John Hopkins University Press, Baltimore 2007.
-
McFarlane, Brian. (1996). Novel to Film: An Introduction to the Theory of Adaptation, Clarendon Press, Oxford 1996. Oxford.
-
Stam, Robert. "Introduction: The Theory and Practice of Adaptation." Literature and Film: A Guide to the Theory and Practice of Adaptation. Edited by Stam and Alessandra Raengo. Blackwell 2005, s. 1-52..
|