Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Rozvrh přednášek (změna umístění a rozsahu přednášky vyhrazena) 1. Některé příznakové rysy české výslovnosti a grafiky: přejatá slova, český spelling, výslovnost zkratek aj. 2. Teorie českého pravopisu: Je skutečně fonologický? 3. Vývojová dynamika současného českého lexika: kontaminovaná frazeologie, významové posuny, kalkování, kompozitní zkratky ad. 4. Jak by měla vypadat moderní mluvnice češtiny? 5. Vývojové tendence morfologických kategorií substantiva (pád), adjektiva (ústup posesiv), slovesa (opisné pasivum, kondicionál)... 6. Je větný rozbor důležitý pro život? 7. Existují nejen větné, ale i výpovědní členy, o textových nemluvě! 8. O holistický, nebo aspoň komplexnější přístup k jazykovědné analýze. Analýza věty Nezbývá než zvítězit. 9. Norma, antinorma, kodifikace, antikodifikace. Prameny normy, jazykové plánování apod. 10. České komunikační normy a jejich pozoruhodný vývoj. 11. Jazyková situace češtiny na Moravě a ve Slezsku (účast studentů na sympoziu Komárkova jazykovědná Olomouc 20.10. 2016). 12. Čeština a slovenština skoro po čtvrtstoletí po rozpadu Československa. 13. Globalizace není jen nástup anglicismů. Přežije ji čeština?
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
|
Výstupy z učení
|
Know-how v lingvistické bohemistice I. Seminář bude realizován formou přednášky a příležitostné analýzy novočeského textu. Účast je doporučitelná doktorandům, magistrům i pokročilejším bakalářům - 3. ročník. V přednášce a při analýze textů jde o výklad základních pojmů současné funkčně-strukturní jazykovědy a o jejich aplikaci na český jazykový materiál. Zvláštní pozornost je věnována vybraným problémovým oblastem, a to jazykovým i jazykovědným. Tematika přednášek se dotýká zvukové stránky češtiny, českého pravopisu, vývojových tendencí současného českého lexika a morfologie, jakož i syntaxe věty, výpovědi a textu. Z druhé strany pak k tématům vztahujícím se k užívání jazyka patří vývojové tendence jazykové normy a její kodifikace, dynamika norem komunikačních, čeština na Moravě a ve Slezsku, vztah češtiny a slovenštiny i globalizace ve vztahu k češtině a k dalším slovanským jazykům.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Seminární práce
Aktivní účast na semináři, absence max. 2x, platí pro všechny typy účastníků; bakaláři 3. roč.: zápočtový rozhovor na základě lingvistické analýzy kratšího nč. textu magistři - zápočtový test a po jeho opravě následný rozbor; doktorandi - seminární práce na metodologické téma podle zájmu studenta v rozsahu cca 7 NS a následné kolokvium k recenzovanému textu.
|
Doporučená literatura
|
-
ULIČNÝ, Oldřich. Celostnost jako metodologický princip lingvistické analýzy. In Orgoňová, O.; Muziková, K.; Popovičová Sedláčková, Z. (eds.). Jazyk a jazykoveda v interpretácii. Bratislava: Univerzita Komenského, 2014, s. 126-130.
-
ULIČNÝ, Oldřich. Instrumentál v struktuře české věty. 2. vyd. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2000.
-
Uličný, Oldřich. Jazyk-jazykověda-komunikace (Výbor z lingvistického díla O. Uličného). 1. vyd. In Philologica 3. Slavica Pragensia XXXVIII. Praha: Karolinum, 2006.
-
ULIČNÝ, Oldřich. Jazykové plánování v tradicích a v současnosti pražské školy jazykovědné. In Mehlhorn, G.; Trepte, H. Ch.; Jurasz, A.; Rytel-Schwarz, D. (eds.). Alteritäten: Literatur, Kultur, Sprache. Hildesheim, Zürich, New York: Georg Olms Verlag, 2013, s. 264-268.
-
ULIČNÝ, Oldřich. K příznakovým grafickým a výslovnostním rysům současné češtiny. In Uličný, O.; Prošek, M. (eds.). K české fonetice a pravopisu. Studie k moderní mluvnici češtiny 5. Kap. IX. Olomouc: Univerzita Palackého, 2013, s. 144-157.
-
ULIČNÝ, Oldřich. K teorii a praxi českého mluvnictví. Slavistična revija, 58, č. 1, 2010, s. 67-72..
-
ULIČNÝ, Oldřich. Pojetí normy v připravované moderní mluvnici češtiny aneb Má norma antinormu? Studia Slavica (Opole - Ostrava), 16, 2012, s. 69-74.
-
ULIČNÝ, Oldřich. Slovanské jazyky a globalizace. In Riječ, 12, č. 3, 2006, s. 75-84.
|