Předmět: Foreign Language PhD - German

» Seznam fakult » FIF » KAL
Název předmětu Foreign Language PhD - German
Kód předmětu KAL/81AND
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 10
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
PÍSEMNÁ ZKOUŠKA (cca 70 minut) Cíl Cílem písemné zkoušky je ověřit jazykové kompetence v oblasti čtení s porozuměním, gramatiky a slovní zásoby na úrovni B2 Společného evropského referenčního rámce. Hranice pro úspěšné složení písemné zkoušky je 60% bez ohledu na výsledky v jednotlivých částech. Forma - Čtení a porozumění textu: texty s akademickými tématem obecného zájmu (nikoli text určený odborníkům) na úrovni B2, otázky s různými testovacími úlohami (např. uzavřené s výběrem odpovědi, trichotomické, uzavřené přiřazovací úlohy, otevřené úlohy se stručnou odpovědí), bez použití slovníku. - Gramatika a slovní zásoba: otázky s různými testovacími úlohami (např. uzavřené s výběrem odpovědi, otevřené úlohy s doplněním jednoho slova, tvoření slov). ÚSTNÍ ZKOUŠKA (cca 20 minut) Cíl Cílem ústní zkoušky je prokázat schopnost komunikovat v obecném jazyce a v oboru doktorského studia. Forma - Představení studenta: zahraniční stáže, kontakt s cizím jazykem, publikační činnost v rozsahu 2 - 3 minut a zodpovězení případných dotazů zkoušejícího. - Odborná prezentace z oboru doktorského studia v rozsahu maximálně 10 minut a následná diskuse. Prezentace musí být připravena tak, aby byla srozumitelná i pro laické obecenstvo. Student bude o své práci hovořit za pomoci stručných bodů ve své prezentaci, nikoli dalších poznámek na papíře. Prezentace nesmí obsahovat souvislý text, který by student četl (student si donese prezentaci na flash disku). K prezentaci je nutné předem dodat (min. 14 dní před zkouškou): - Strukturovaný odborný životopis (max. 2 strana A4) - Prezentaci doktorského projektu v rozsahu max. 1 strany A4 - Přehled snímků prezentace v Powerpointu - max. 8 - 10 snímků, na snímcích musí být jen stručné odrážky, nikoli souvislé věty. - Seznam klíčové terminologie: 30 - 40 klíčových termínů, tj. odborných, nikoli všeobecných, s překladem. Organizace, hodnocení a uznání písemné zkoušky - Student se hlásí zvlášť na písemnou zkoušku (zápočet) a zvlášť na ústní zkoušku (zkouška). Je nutné absolvovat nejprve písemnou zkoušku. Po úspěšném složení písemné zkoušky (a absolvování tutoriálu) získá student zápočet a může se přihlásit k ústní zkoušce. - Písemná a ústní zkouška se hodnotí zvlášť. Pokud student neuspěje u jedné části, písemné nebo ústní, opakuje jen tuto část. - Písemnou část je možné nahradit osvědčením o úspěšném složení některé mezinárodní jazykové zkoušky úrovně B2 a výše, ne starší než 5 let. Kopii certifikátu o zkoušce B2 odevzdá student na tutoriálu.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Zkouška z cizího jazyka (němčina) v doktorském studiu ověřuje jazykové kompetence doktorandů, a to jak v oblasti obecného, tak i odborného jazyka na úrovni B2. Kandidát musí prokázat schopnost komunikovat v oboru doktorského studia (lingvistické, literárně-kulturní, společensko-vědní obory).
Vykonáním zkoušky student prokáže komplexní znalost cizího jazyka minimálně na úrovni B2 Evropskeho referenčního rámce a rovněž schopnost komunikovat na obecné a odborné úrovni v oboru doktorského studia a porozumět textům v oblasti společenských věd.
Předpoklady
Úspěšné absolvování zkoušky vyžaduje znalost jazyka minimálně na úrovni B2 Evropského referenčního rámce pro jazyky, schopnost přehledně a záživně prezentovat doktorskou práci, a tak prokázat prezentační dovednosti.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Didaktický test

ZÁPOČET ke zkoušce KAL/91AND získá student absolvováním povinného tutoriálu a úspěšným absolvováním písemné části zkoušky. TUTORIÁL: Studenti musí absolvovat povinný tutoriál, na kterém se seznámí s formou a obsahem zkoušky a studijní literaturou. Rovněž mají možnost klást otázky ohledně doktorské zkoušky. Termín tutoriálu v ZS AR 2018/19: pátek 11. ledna 2019 10.00 - 11.30 učebna 2.05 budova VO Termín tutoriálu v LS AR 2018/19: květen 2019 - bude upřesněno před začátkem LS Studenti, kteří mají MEZINÁRODNÍ certifikát zkoušky B2 a vyšší (ne starší než 5 let), donesou jeho kopii na tutoriál. Na základě tohoto certifikátu jim bude uznána písemná část zkoušky a získají zápočet (po absolvování tutoriálu). Jedná se pouze o mezinárodně uznávané zkoušky, jako např. Goethe, ÖSD či všeobecná státnice. Absolventům germanistiky, kteří dělají doktorát na jiné katedře a hlásí se na zkoušku z němčiny jako cizího jazyka, bude uznána písemná zkouška. Absolventi germanistiky skládají tedy pouze ústní zkoušku, ke které dodají požadované materiály. PÍSEMNÁ ČÁST ZKOUŠKY: Na https://moodle.upol.cz - bude k dispozici vzorový test (písemná část zkoušky), požadavky a další materiály a informace. Studenti na tutoriálu získají přístupové heslo ke kurzu KAL/91AND. Termín písemné části zkoušky v ZS 2018/19: pátek 25. ledna 2019 10.00 - 13.00 učebna 2.05 budova VO ÚSTNÍ ČÁST ZKOUŠKY: Termín ústní části zkoušky: po domluvě s Dr. Novým K prezentaci (ústní zkouška) je nutné předem dodat (min. 14 dní před zkouškou): - Strukturovaný odborný životopis v německém jazyce v rozsahu max. 2 strany A4 - Prezentaci doktorského projektu v rozsahu max. 1 strany A4 - napsanou v anglickém jazyce - Přehled snímků prezentace v Powerpointu - max. 8 - 10 snímků, na snímcích musí být jen stručné odrážky, nikoli souvislé věty. - Seznam klíčové terminologie: 30 - 40 klíčových termínů, tj. odborných, nikoli všeobecných, s českým překladem. Ústní zkoušku studenti mohou skládat po složení písemné zkoušky. Pokud si studenti zapíší do stagu předmět 91AND a absolvují tutoriál v zimním semestru, mohou skládat zkoušku v zimním nebo letním semestru. Studenti, kteří si předmět 91AND zapíší v letním semestru, musí tutoriál i zkoušku absolvovat v letním semestru. Zkoušku je nutné složit do konce akademického roku, tedy v letním zkouškovém období.
Doporučená literatura
  • Dle tématu disertace..
  • Znalost normativní gramatiky německého jazyka..
  • Baier, Gabi; Dittrich, Roland. (2016). Prüfungstraining Goethe-Zertifikat B2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr