Předmět: Finanční účetnictví 1

» Seznam fakult » FIF » KAE
Název předmětu Finanční účetnictví 1
Kód předmětu KAE/UCEP1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hobza Vladimír, Ing.
Obsah předmětu
1. Význam a funkce finančního účetnictví, předmět účetnictví. 2. Majetek podniku - hospodářské prostředky (aktiva) a zdroje jejich krytí (pasiva). 3. Rozvaha - základní účetní výkaz. 4. Odpisování dlouhodobého majetku. Účetní a daňové odpisy. 5. Charakteristika nákladů, výnosů a hospodářského výsledku a jejich vykazování.. 6. Evidence nákladů a výnosů a její vztah k daňové soustavě, zejména k dani z příjmu a dani z přidané hodnoty. 7. Metodické prvky účetního systému - účet, účetní záznam, účetní doklad, účetní knihy, účetní případ. 8. Souvztažnost, podvojnost; typy účetních operací. 9. Rozvahové, výsledkové a podrozvahové účty. 10. Účtový rozvrh, metodické postupy účtování. Vazba účtového rozvrhu na daňový systém. 11. Účetní principy a zásady. 12. Právní rámec účetnictví ČR a jeho vazba na právo Evropské unie a mezinárodní účetní standardy. 13. Charakteristika, srovnání a využití finančního, manažerského a daňového účetnictví v systému řízení podniku. 14. Základní pravidla pro účetní operace v účtové třídě 2

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Účast na výuce - 25 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Účetnictví je cenným a základním zdrojem informací pro řízení firmy jakéhokoliv právní formy, a to jak ve sféře ryze podnikatelské, tak ve sférách ostatních. Velmi významnou roli hrají výstupy z účetní evidence i pro externí uživatele těchto informací, zejména obchodní partnery, bankovní systém a státní orgány. Cílem výuky předmětu je v prvé řadě seznámit studenty se základy teorie účetnictví, jeho smyslu a významu pro hospodářskou praxi. Dále rovněž vysvětlit souvislosti účetnictví s daňovým systémem. Druhou částí výuky je aplikace získaných teoretických poznatků v praktickém procvičování a řešení typických účetních případů z běžné hospodářské praxe, a to na příkladech z účetnictví pro podnikatele.
Znalost souvislosti účetnictví s daňovým systémem, základní schopnost chápání zveřejňovaných informací - účetních výkazů a aplikace teoretických poznatků v hospodářské praxi.
Předpoklady
Nejsou stanoveny zvláštní předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Zápočtový test (první termín ve 13. týdnu výuky, minimum 70 % správných záznamů)
Doporučená literatura
  • Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění vyhlášky č. 472/2003 Sb..
  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v platném znění..
  • Zákon č. 586/1992 Sb., o dani z příjmu, ve znění pozdějších předpisů..
  • Zákon č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty, v platném znění..
  • Čouková, P. (2017). Průvodce českými účetními standardy v návaznosti na daně a zákon o obchodních korporacích ? Vyřešené příklady 2017..
  • Dvořáková, D. (2006). Finanční účetnictví a výkaznictví podle mezinárdních standardů IAS/IFRS. Brno.
  • Kovanicová D. (2012). Abeceda účetních znalostí pro každého. Praha.
  • Novotný, P. Účetnictví pro úplné začátečníky 2021. Grada..
  • Ryneš, P. (2017). Podvojné účetnictví a účetní závěrka 2017.
  • Ryneš, P. (2017). Podvojné účetnictví a účetní závěrka 2017.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Ekonomicko-manažerská studia (2023) Kategorie: Ekonomie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní