Vyučující
|
-
Vorobljevová Veronika, Ing. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Teoretická východiska cestovního ruchu 2. Historie a vývoj cestovního ruchu 3. Informační zdroje pro studium udržitelného cestovního ruchu, statistický monitoring cestovního ruchu České republiky 4. Vlivy cestovního ruchu na přírodní prostředí, socio-kulturní prostředí a na krajinu 5. Koncept životního cyklu destinace 6. Koncept únosné kapacity území 7. Principy udržitelného cestovního ruchu 8. Měření udržitelného cestovního ruchu 9. Certifikace udržitelného cestovního ruchu 10. Praxe udržitelného cestovního ruchu v ČR 11. Praxe udržitelného cestovního ruchu v zahraničí 12. Budoucnost udržitelného cestovního ruchu 13. Shrnutí a příprava na písemnou zkoušku
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit studující s problematikou cestovního ruchu a specifiky udržitelného cestovního ruchu, včetně územních modelů. Předmět informuje o ekonomických, sociálních, kulturních a ekologických dopadech rozvoje cestovního ruchu na regiony. Předmět objasňuje následující pojmy: principy udržitelného cestovního ruchu, životní cyklus destinace, únosné kapacity území, regionální politika udržitelného cestovního ruchu a management a marketing středisek a oblastí cestovního ruchu.
Absolvent kurzu: porozumí základním principům udržitelného cestovního ruchu, orientuje se v aktuálních trendech a výzvách v oblasti udržitelného cestovního ruchu a umí obhájit navržené řešení destinace pro udržitelný cestovní ruch při zpracování prezentace.
|
Předpoklady
|
Časová náročnost: Aktivity Účast na výuce: 26 h Domácí příprava na výuku: 24 h Skupinová prezentace: 25 h Příprava na zápočet: 25 h Příprava na zkoušku: 25 h
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta
Zápočet je studujícím udělen splněním účasti na skupinové prezentaci (2-3 studující) během semináře. Na úvodní hodině předmětu budou studujícím upřesněny konkrétní požadavky a témata pro zpracování prezentace. Prezentace budou probíhat v rámci seminářů. K prezentaci je požadováno písemné shrnutí v rozsahu tří normostran (1 ns je 1 800 znaků včetně mezer). Odpovědnost za splnění prezentace je týmová. Aktivní zapojení do diskuse na seminářích. Kurz je zakončen složením písemné zkoušky. Aktuální materiály jsou k dispozici v Moodle od začátku letního semestru, včetně veškerých informací potřebných k získání zápočtu a písemné zkoušky. V kurzu není stanovena povinná docházka, ale je doporučena. Povinná účast je vyžadována v termínu vlastní prezentace (omluva je akceptována pouze na základě lékařského potvrzení).
|
Doporučená literatura
|
-
Cooper, C. (2008). Tourism: principles and practice. Harlow: Prentice Hall..
-
Hall, C. M., & Gössling, S. (2009). Sustainable Tourism Futures: Perspectives on Systems, Restructuring and Innovations. New York: Routledge..
-
Hesková, M. (2011). Cestovní ruch: pro vyšší odborné školy a vysoké školy. Praha: Fortuna..
-
Palatková, M., & Zichová, J. (2014). Ekonomika turismu: turismus České republiky. Praha: Grada..
-
Pásková, M., & Zelenka, J. (2002). Cestovní ruch: výkladový slovník. Praha: MMR ČR..
-
Pásková, M., & Zelenka, J. (2018). Společensky odpovědný cestovní ruch. Praha: Idea servis..
-
Pásková, M. (2009). Udržitelnost rozvoje cestovního ruchu. Hradec Králové: Gaudeamus..
-
Šimková, E. (2015). Aktuální témata rozvoje venkovského cestovního ruchu v ČR. Hradec Králové: Gaudeamus..
-
Vystoupil, J., & Kotíková, H. (2017). Městský cestovní ruch: aktuální témata cestovního ruchu. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci..
-
Vystoupil, J., & Šauer, M. (2011). Geografie cestovního ruchu České republiky. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk..
-
Závodná, L. S. (2015). Udržitelný cestovní ruch: principy, certifikace a měření. Olomouc: UPOL..
|