Předmět: Informační technologie

» Seznam fakult » FIF » KAE
Název předmětu Informační technologie
Kód předmětu KAE/IT
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Řeháková Bohdana, Mgr.
Obsah předmětu
Na začátku semestru budou studenti uvedeni do základů práce se současnou výpočetní technikou, užitím počítačových sítí a integrovaných informačních systémů. Důraz bude kladen na představení funkcionalit aplikací volně dostupných cestou webového rozhraní. Témata úvodu kurzu: * Hardwarové prvky a programové prostředky, typy a vlastnosti počítačových sítí * Způsoby připojování, struktura a orientace na Internetu, vyhledávače * Pojmy internet, intranet, extranet. Rozdíly filosofie práce. Tok dat a principy ochrany dat v prostředí vnitřních i vnějších? sítí. Dálková správa, vzdálený přístup. Následně bude kurz pokračovat hodinami zaměřenými na představení nejnovějších prezentačních prostředků. Vysvětleny budou základní pojmy z oblasti počítačové grafiky. Součástí budou nejen informace o vlastnostech a využití standardních grafických formátů, ale i úvod do práce v prostředí grafického editoru. Právě znalost práce s grafikou bude bohatě využita mimo jiné i v sérii lekcí tvorby počítačových stránek, které se v součastné době stávají jednou z nejrozšířenějších a nejosvědčenějších cest osobních i odborných prezentací. Kurz bude upraven jak pro pokročilé uživatele prezentačních technologii (nabídne jim prohloubení jejich dovedností), tak i pro studenty, kteří se s prezentačními prostředky teprve seznamují. Konkrétní obsah: * Základní pojmy z oblasti hardwaru * Představení systémových a programových prostředků * Typy a vlastnosti počítačových sítí * Komunikační služby i dostupnost a správa informací v internetovém prostředí * Počítačová grafika a představení příkladů grafických editorů (včetně webových on-line prostředí) * Kurz tvorby webových stránek (s využitím běžně dostupných freewarových "html" editorů

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Demonstrace, Grafické a výtvarné činnosti
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 25 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Schopnost využívat a ovládat moderní informační technologie patří v současné době k základním nepostradatelným dovednostem vzdělaného člověka a je nezbytným předpokladem dobré uplatnitelnosti absolventů na trhu práce. Kurz informačních technologií poskytuje prohloubení počítačové gramotnosti studentům především ekonomického směru. Cílem kurzu, realizovaného v rozsahu dvou vyučovacích hodin týdně, je seznámit studenty se softwarem a technologiemi, s nimiž se mohou v odborném i běžném životě setkat a využít je ke svému dalšímu profesnímu růstu.
Základní orientace ve výpočetní technice, počítačových sítích a integrovaných informačních systémech.
Předpoklady
Nejsou stanoveny zvláštní předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor, Seminární práce

Kurz je zakončen kolokviem. Aktivita a plnění úkolů přímo v hodinách. Finálním výstupem bude osobní prezentace ve formě webových stránek (využívající technologie a metodické postupy představené v průběhu kurzu).
Doporučená literatura
  • Jak na web - stránky o technologiích používaných na webu.
  • Jak psát web - web o tvorbě internetových stránek pro začátečníky.
  • BROŽA, P. (2001). Tvorba www stránek. Praha.
  • JAMSA, K. (1996). Programování na webu. Brno.
  • PIROUZ, R. (1996). Kouzla na webu. Brno.
  • SCHURMAN, E. M., PARDI, W. J. (2004). Dynamické HTML v akci. Praha.
  • STEJSKAL, J. (2004). Vytváříme WWW stránky pomocí HTML, CSS a JavaScriptu. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr