Předmět: Mezinárodní ekonomická integrace 2

» Seznam fakult » FIF » KAE
Název předmětu Mezinárodní ekonomická integrace 2
Kód předmětu KAE/IIEP2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kročil Ondřej, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Dopravní politika EU 2. Energetická politika EU 3. Politika výzkumu a technologického rozvoje 4. Regionální a strukturální politika EU 5. Společná bezpečnostní a zahraniční politika EU 6. Migrační krize a ohrožení volného pohybu osob 7. Vztah ČR a Evropské Unie 8. Rozšiřování a budoucnost EU: Postavení EU v globalizující se ekonomice; Scénáře vývoje evropské integrace 9. Základy světové integrace: Globální bezpečnost a světové konflikty a svět. Konflikty po konci studené války: Role OSN a NATO vs. Společná bezpečnostní a zahraniční politika 10. Základy světové integrace: světová ekonomická integrace: Hlavní ekonomická centra a specifika ekonomického vývoje v Evropě, US a Asii. Ekonomické problémy rozvojových zemí. Centrálně plánované ekonomiky a jejich transformace 11. Základy světové integrace: Světová ekonomická globalizace: Mezinárodní trh zboží, služeb a pracovníků. Role mezinárodních institucí: GATT, WTO, MMF a SB 12. Obhajoby semestrálních projektů 13. Závěrečný test

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická)
  • Domácí příprava na výuku - 25 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět Mezinárodní ekonomická integrace si klade za cíl poskytnout posluchačům ucelený vědomostní základ poznání v oblasti mezinárodní ekonomické integrace v kontextu Evropské unie. Předmět navazuje na kurz Mezinárodní ekonomická integrace 2. Ve druhém semestru bude pozornost věnována konkrétním politikám a aktuálním problémům mezinárodní integrace.
Absolvent předmětu "Mezinárodní ekonomická integrace 2" získá detailní přehled o ekonomické integraci v kontextu vývoje Evropské unie, porozumí příčinám, cílům a dopadům evropské ekonomické integrace. Student se seznámí s teoretickými východisky evropské ekonomické integrace, pochopí ekonomické souvislosti evropských integračních procesů a jejich vyústění do vzniku EU. Student porozumí roli Evropské unie v jednotlivých hospodářských oblastech, seznámí se s jejím institucionálním uspořádáním, nástroji, kterými EU disponuje, a s vybranými evropskými politikami. Student porozumí proměnám procesů, politik a governance evropské ekonomické integrace v důsledku jak historických souvislostí, tak i vnějších vlivů typických pro současnou světovou ekonomiku. Student se rovněž seznámí s výzvami, kterým EU čelí v současném globalizovaném světě.
Předpoklady
Předpokládá se všeobecný mezinárodní ekonomicko-politický přehled.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta, Písemný test

Podmínkou ukončení předmětu je získání zápočtu. Zápočet student získá za aktivní účast na seminářích (povoleny max. 2 absence), provedení prezentace, její převedení do textové podoby a úspěšné zvládnutí písemného zápočtového testu. Pro splnění testu je nutné získat minimálně 75% možných bodů.
Doporučená literatura
  • Baldwin R., Wyplosz Ch. (2015). The Economics of European Integration. London.
  • Cihelková, Křížková, Kunešová, Martinčík. (2001). Světová ekonomika. Nové jevy a perspektivy.. C.H. Beck, Praha.
  • Keller, J. (1995). Evropské rozpory ve světle migrace. Sociologické nakladatelství.. Brno: Hnutí Duha.
  • Lacina, L., Strejček. P., Blížikovský, P. Učebnice evropské integrace. Barrister & Principal.
  • P. Fiala, M. Pitrová. (2009). Evropská unie. Brno.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Ekonomicko-manažerská studia (2023) Kategorie: Ekonomie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní