Předmět: Dějiny účetnictví

» Seznam fakult » FIF » KAE
Název předmětu Dějiny účetnictví
Kód předmětu KAE/DUC
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Slavíčková Pavla, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata: 1) počátky účetnictví ve starověku 2) počátky podvojného účetnictví, Luca Pacioli a benátský účetní styl 3) nejstarší podoba účetní evidence v českém prostředí - správní účetnictví 4) kamerální účetnictví a jeho varianty 5) jednoduché účetnictví a jeho vývoj 6) Kheilův účetní styl 7) vývoj vzdělávání a výchovy v oblasti účetnictví 8) nejvýznamnější osobnosti z českého prostředí ve spojitosti s účetnictvím 9) účetnictví v historických právních předpisech 10) historické účetní teorie Učební text ke kurzu k dispozice zde: https://app.publitas.com/groups/42127/publications/346202/editor/hotspots/1

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cílem kurzu se seznámit posluchače s dějinami účetnictví jako s jednou z kapitol hospodářských dějin. Kurz je složen z přednášek na vybraná témata, v rámci kterých pokrývá časový rozsah od období starověku do 20. století. Kromě samotného historického vývoje účetnictví věnuje pozornost vybraným účetním technikám, účetní legislativě, výuce účetnictví stejně jako nejvýznamnějším osobnostem, které napomohli etablování účetnictví jako vědeckého oboru. Kurz je sestaven tak, aby poskytl posluchačům základní kontext k současné podobě účetní evidence, a to nejen v českém prostředí, ale i v zahraničí.
Absolvent kurzu bude způsobilý odpovědět na otázky související s vývojem účetní evidence v minulosti v kontextu hospodářských dějin.
Předpoklady
Zájem o téma a základní orientace v hospodářských dějinách.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

- přítomnost ve výuce v rozsahu min 80 % - aktivita na výuce - domácí příprava - kolokvium: ústní prezentace na vybrané téma
Doporučená literatura
  • Fuksa Josef. (1929). Slovník obchodně-technický, účetní a daňový. Praha.
  • Janhuba Miloslav. (2010). Teorie účetnictví. Praha.
  • Klozar Jiří. K výuce účetnictví na vysokých školách ekonomických, Účetnictví, č. 2, 1981, s. 47..
  • Mikušek Eduard. Účetní systémy a metody na majetku roudnických Lobkoviců, Sborník archivních prací, roč. 36, č. 1, 1986, s. 53-102..
  • Pavla Slavíčková - Eva Dvořáková Kaněčková - Zdeněk Puchinger. Účetnictví jako součást výchovy žen-podnikatelek, In: Ženy-podnikatelky v minulosti a současnosti, Praha 2016, s 52-70..
  • Pucinger Zdeněk - Slavíčková Pavla. (2014). Malé dějiny účetnictví. Olomouc.
  • Slavíčková Pavla. The Double-Entry Accounting System Before 1800 as an Example of a Cultural Transfer Failure, In: Veronika Čapská: Processes of Cultural Exchange in Central Europe, 1200-1800, Opava, Slezská Univerzita v Opavě, 2014, s. 129-147.
  • Slavíčková Pavla. Učebnice účetnictví a jejich význam pro vývoj účetních systémů v minulosti, In: Znalosti pro tržní praxi 2013: Veřejná ekonomika ? současnost a perspektiva, Olomouc 2013, s. 249-256..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Aplikovaná ekonomická studia (2015) Kategorie: Ekonomie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní