Předmět: Ekonomika cestovního ruchu 2

» Seznam fakult » FIF » KAE
Název předmětu Ekonomika cestovního ruchu 2
Kód předmětu KAE/CRE2
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Skoumal Jiří, Mgr. Ph.D.
  • Pisklák Stanislav, Mgr.
Obsah předmětu
1) materiálně-technická základna cestovního ruchu (doprava, ubytování a stravování, cestovní kanceláře a agentury), 2) marketing v cestovním ruchu, 3) destinační management a marketing, 4) MICE turismus, 5) mezinárodní cestovní ruch, 6) udržitelný cestovní ruch, 7) současné trendy a perspektivy v cestovním ruchu.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Příprava na zápočet - 25 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s materiálně-technickou základnou cestovního ruchu (doprava, ubytování a stravování, cestovní kanceláře a agentury), s uplatněním marketingových východisek v rámci cestovního ruchu, s destinačním managementem, s kongresovým a incentivním turismem a s aktuálními trendy v cestovním ruchu.. Předmět CRE2 navazuje v letním semestru volně na předmět KAE/CRE1, probíhající v zimním semestru.
1. Student definuje odborné pojmy v oblasti služeb ubytovacích, stravovacích, dopravních, cestovních kanceláří a agentur, MICE turismu. 2. Student vysvětlí techniky a metodiky jednotlivých probraných odvětví. 3. Student popíše rezervační a GDS systémy, využívané v cestovním ruchu.
Předpoklady
Ke studiu jsou potřebné základní znalosti z předmětu KAE/CR1.

Hodnoticí metody a kritéria
Systematické pozorování studenta, Písemný test

Kurz je ukončen písemným zápočtem. Pro úspěšné splnění testu je nutné získat minimálně 70% možných bodů. Udělení zápočtu je také podmíněno aktivní participací ve výuce.
Doporučená literatura
  • ČERTÍK, Miroslav a kol. Cestovní ruch: vývoj, organizace a řízení. Vyd. 1. Praha: OFF, 2001. 350 s. ISBN 80-238-6275-8..
  • HESKOVÁ, Marie a kol. Cestovní ruch: pro vyšší odborné školy a vysoké školy. 2., upr. vyd. Praha: Fortuna, 2011. 216 s. ISBN 978-80-7373-107-6..
  • MALÁ, Vlasta a kol. Základy cestovního ruchu. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2002. 98 s. ISBN 80-245-0439-1..
  • PETRŮ, Zdenka. Základy ekonomiky cestovního ruchu. 1. vyd. Praha: Idea Servis, 1999. 107 s. ISBN 80-85970-29-5..
  • Závodná, Lucie Sára. (2015). Ekonomika cestovního ruchu II.. Prostějov.
  • ZELENKA, Josef a PÁSKOVÁ, Martina. Výkladový slovník cestovního ruchu. Kompletně přeprac. a dopl. 2. vyd. Praha: Linde Praha, 2012. 768 s. ISBN 978-80-7201-880-2..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Ekonomicko-manažerská studia (2019) Kategorie: Ekonomie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Korejština pro hospodářskou praxi (2023) Kategorie: Filologické vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Korejština pro hospodářskou praxi (2019) Kategorie: Filologické vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Ekonomicko-manažerská studia (2023) Kategorie: Ekonomie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -