Předmět: Právní vývoj památkové péče

» Seznam fakult » FIF » DVU
Název předmětu Právní vývoj památkové péče
Kód předmětu DVU/VKUM5
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novotný Michal, Mgr. et Mgr. Ph.D.
  • Zapletalová Jana, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Základní pojmy a otázky. Právo a morálka. Zákony a jiná pravidla, právní řád. Památky ve službách dynastií a panovníků. Starověké Řecko a Řím. 2. Stavební regulace středověkých měst. Ochrana římských staveb a písemných památek. Papežské buly. Předpisy k ochraně památek ve středověku a renesanci. 3. Vykopávky v Pompejích. Osvícenský zájem na systematizaci ochrany památek. Předpisy k ochraně památek do konce 18. století v evropských státech. 4. Francouzská revoluce zrození národních památek a státní památkové péče. První památkový zákon v Řecku. Předpisy k ochraně památek v 1. polovině 19. století v Evropských státech. 5. Památková péče ve službách byrokratického státu. Předpisy k ochraně památek v 2. polovině 19. století. Legislativní snahy Centrální komise (A. Riegl , M. Dvořák) 6. Volání po památkovém zákoně "pohádka o Červené Karkulce". Právní postavení památkových úřadů za první republiky. Problémy s právním vymezením pojmu památka. Předpisy k ochraně památek v českých zemích v 1. polovině 20. století. 7. První český památkový zákon. "Presumpce památky". Památkové rezervace. Problémy s evidencí památek. Památkové právo v období totality, Pražského jara a normalizace. Předpisy k ochraně památek v českých zemích v 2. polovině 20. století. 8. "Nechtěný" památkový zákon o státní památkové péči. Diskuze o podobě české památkové péče po listopadu 1989. Jaký bude příští památkový zákon? Předpisy k ochraně památek v českých zemích v 2. polovině 20. století. 9. Mezinárodní rozměr ochrany kulturního dědictví. Předpisy právně závazné a odborné. Athénská charta 1931. Benátská charta 1964. Evropské úmluvy. UNESCO a ICOMOS.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Právní předpisy na ochranu kulturního dědictví obecně a k památkové péči speciálně nejsou takovou samozřejmostí, jak by se dnes zdálo. K památkovému zákonu jako předpisu upravujícímu v současnosti komplexně péči o památky in situ ve většině evropských zemí, vedla dlouhá cesta začínající přiznáním určité skupině předmětů jiné než užitkové hodnoty (umělecké, sakrální, reprezentační). Především v dobách, kdy těmto objektům hrozilo zničení (války, revoluce, zvýšená stavební činnost), vydávali panovníci (a papežové) první předpisy na jejich ochranu. Postupem doby přijaly ochranu památek jako veřejný zájem i novodobé státy a v závislosti na kulturní a právní tradici začaly vydávat nařízení, zákony a další právní akty, ve kterých tento zájem blíže specifikovaly. Počínaje 20. stoletím se s intenzivnější globalizací zájem na ochraně kulturního dědictví přesouvá i na mezinárodní úroveň (UNESCO, ICOMOS). Vývoj právních předpisů věnujících se péči o kulturní dědictví nemusí být jen chronologickým výčtem právních předpisů v jednotlivých zemích. Cílem přednášek je seznámit studenty s těmito předpisy v širších souvislostech historických a kulturních. Další snahou je seznámit studenty s okolnostmi a předpoklady, které k vydání právních předpisů vedly a zdůraznit témata, se kterými je památkové právo spojené (definice pojmu památka, kompenzace omezení práv majitelů památek, vývoz památek, úprava restaurování, vymahatelnost dodržování pravidel, apod.). Předmětem zájmu bude jak vývoj v českých zemích, tak i vývoj ve vybraných evropských státech a na mezinárodní úrovni.
Studenti by měli být schopni pochopit význam, důležitost, ale i limity zákonné úpravy památkové péče. Měli by porozumět významu pojmu veřejný zájem a jeho historickým proměnám. Získají náhled na specifika právního způsobu vyjadřování a právní argumentace. Naučí se vnímat změnu významu zdánlivě obyčejných i ryze odborných pojmů při jejich použití v právním předpise. Budou schopni vnímat současný stav zákonné ochrany památek jako výsledek konfliktu zájmu na ochraně kulturního dědictví a práva na soukromé vlastnictví. Získají představu o vztahu mezi právními, odbornými a morálními normami v památkové péči.
Předpoklady
Určeno studentům magisterského studia oboru Dějin umění.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Příprava a přednes příspěvku na vybrané téma, účast na seminářích.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dějiny výtvarných umění (2015) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní