Předmět: Umělecká diagnostika

» Seznam fakult » FIF » DVU
Název předmětu Umělecká diagnostika
Kód předmětu DVU/UMDIA
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Michalčáková Jana, Mgr. Ph.D. et Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické okruhy: 1. Datační analýzy 2. Provenienční studie 3. Materiál a jeho výpovědní hodnota pro poznání uměleckého díla. 4. Výtvarná technika jako výpovědní pramen. 5. Analýzy in situ. 6. Analýzy v laboratorním prostření, analýzy v restaurátorském ateliéru. 7. Mikroskopie in situ. 8. Využití spektroskopie. 9. Chromatografické analýzy. 10. Techniky pro analýzy povrchů uměleckého díla v kameni. 11. Techniky pro analýzy materiálů uměleckého díla na dřevě. 12. Techniky pro analýzy materiálů uměleckého díla z textilních materiálů. 13. Techniky pro analýzy materiálů uměleckého díla se skleněnými komponenty.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je určen zájemcům z řad studentů magisterského studijního programu, kteří mají potřebu obohatit a prohloubit informace získané v daném oboru při bakalářském studiu a rozšířit své vzdělání o informace z oblasti přírodních věd, poznání nových metod fyzikálního (optického, mechanického), chemického a biochemického vyzkumu a jejich aplikování na uměleckohistorické bádání. Předmět je zaměřen na neustále se rozšiřující segment analýz materiální části uměleckého díla. Přibližuje modelové situace vhodného výběru analýz, jejich přípravy, průběhu i závěrečného umělecko-historického vyhodnocení, a rovněž potenciál, který tyto analýzy vedoucí k hlubšímu postihnutí technik a procesů jejich tvorby a vzniku přináší. Součástí předmětu budou i příkladové studie uměleckých děl a jejich analýzy.
Studenti v předmětu získají rozšířenou informační výbavu, která jim pomůže zvládat nové teoretické i praktické požadavky a vyzvy v oblasti inovativního uměleckohistorického bádání a tím rozšíří jejich budoucí pracovní příležitosti.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Kolokvium prověřující znalosti odpřednášené problematiky; vypracování písemné práce na zadané téma.
Doporučená literatura
  • Gian Luca Poldi, Giovanni Carlo Federico Villa. (2005). Analisi non invasive per le opere d'arte. Casi esemplari e repertorio iconografico. Milano.
  • Gian Luca Poldi, Giovanni Carlo Federico Villa. (2007). Dalla conservazione alla storia dell'arte. Riflettografia e analisi non invasive per lo studio dei dipinti. Pisa.
  • Isaac Newton. (1704). Opticks, or, a Treatise of the Reflections, Refractions, Inflections and Colours of Light. London.
  • Janka Hradilová, David Hradil. (2014). Acta Artis Academica 2014. Praha.
  • Johann Wolfgang von Goethe. (1810). Zur Farbenlehre. Tübingen.
  • Lorenzo Appolonia, Stefano Volpin. (1999). Le analisi di laboratorio applicate ai beni artistici policromi. Firenze.
  • Michela Cardinali. (2017). La diagnostica scientifica non invasiva. La conoscenza necessaria per preservare, conservare e restaurare un?opera d?arte. Firenze.
  • Plinius Starší. (1974). Naturalis historiae libri XXXVII. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dějiny výtvarných umění (2015) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní