Předmět: Případové interakce v současné památkové péči 2

» Seznam fakult » FIF » DVU
Název předmětu Případové interakce v současné památkové péči 2
Kód předmětu DVU/MPIP2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Chupík František, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Co je nového? Úvodní shrnutí aktuální situace 2. Mají spolu poměr? Architekti a památkáři a jak o sobě přemýšlí 3. Dědictví budování socialismu. Obchodní domy Prior a Jednota v Olomouci 4. Jak překřížit kříž. Východní tangenta v Olomouci 5. Veřejný prostor, vizuální smog atd. Co vidíme, dýcháme a proč? 6. Nové ke starému. Jak to právě vypadá? 7. Nevyužitelné a ohrožené památky. Výhry a prohry 8. Hrad Helfštýn 9. Cestovní ruch, kapitalizace památkové péče? 10. Komu dát TO razítko. Památková péče mimo ČR, zejména u sousedů 11. Vlastník platí, stát rozhoduje, spolky hlídají a jiní zírají? 12. Aktuální výzvy památkové péče (klima, energie aj.) 13. Co můžeme udělat všichni?

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Kurz navazuje na předmět MPIP1 Případové interakce v současné památkové péči 1. Cílem je seznámit posluchače s případy významných akcí z nedávné doby či současnosti a na nich ilustrovat praktické, metodologické, legislativní a institucionální limity památkové péče v ČR s okrajovými přesahy do jiných (zejména evropských) systémů péče o dědictví minulosti. Jednotlivý blok je vyplněn přednáškou 60-70 min a následnou diskuzí nad přednášeným tématem v délce 20-30 min.
Student porozumí praktickým, metodologickým, legislativním a institucionálním limitům památkové péče v ČR a bude s nimi počítat v praxi.
Předpoklady
Základní orientace v problematice péče o kulturní dědictví.

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Seminární práce s tématem adaptací památkového fondu (památky, chráněná území) ČR, které jsou vyvolány klimatickými změnami (solární panely, větrné elektrárny, energetické úspory v budovách, zeleň, aj.). Práce by měla stručně popsat zvolený případ, zahrnout strukturovanou úvahu s hodnocením dopadu na památkové hodnoty, připojit fotografie nebo webové odkazy na fotografie. Odevzdání v elektronické formě, max. rozsah 5 stran (bez fotodokumentace).
Doporučená literatura
  • HORÁČEK, Martin et al. (2019). Teoretické základy památkové péče na prahu 21. století. Praha: Artefactum, nakladatelství Ústavu dějin umění AV ČR, v.v.i..
  • KIESOW, GOTTFRIED. (2012). Památková péče v Německu. Brno.
  • Národní památkový ústav. (2019). Dědictví pout zbavené: 30 - památkových obnov, let demokracie = Heritage unbound: 30 restorations in 30 years of democracy.. Praha.
  • RIEGL, Alois, HLOBIL, Ivo, ed. a KRUIS, Ivan, ed. (2003). Moderní památková péče.. Praha.
  • VAJČNER, Jiří a ZÍDEK, Martin. (2020). Základy památkové péče. Praha.
  • ZÍDEK, Martin:. (2019). Zákon o státní památkové péči.. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění (2020) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění se specializací památková péče (2022) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění (2022) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -