Předmět: Meziválečná avantgarda

» Seznam fakult » FIF » DVU
Název předmětu Meziválečná avantgarda
Kód předmětu DVU/MMA
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kavčáková Alena, doc. PaedDr. Dr.
Obsah předmětu
1. Henry van de Velde, Großherzogliche-Sächsische Kunstgewerbeschule Weimar a užitá tvorba secese. 2. Německý Werkbund a jeho význam pro vývoj moderního designu 3. Statliches Bauhaus (Weimar - Dessau - Berlin), vznik, koncepce, Vorkurs, dílny, "Bauhaus styl", funkcionalistický design 4. Malířství, prostorová tvorba a scéna na Bauhausu (Die blaue Vier, J. Itten, J. Albers, O. Schlemmer, G. Marcks, L. Moholy-Nagy) 5. "Entartete Kunst" a Bauhaus, pokračování Bauhausu v USA (The New Bauhaus, School of Design in Chicago, Institute of Design) 6. Působení vzoru Bauhausu ve střední Evropě a v Československu (Akademie für Kunst und Kunstgewerbe Breslau, L. Sutnar, Krásná jizba, J. Vydra, ŠUR Bratislava...).

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
Výstupy z učení
Jednosemestrální cyklus přednášek je věnován vybraným tematům z dějin malířství, sochařství a užité tvorby evropské avantgardy 20. století. Umožňuje zejména bližší pohled na teoretický a umělecký přínos osobností působících na významých německých a českých avantgardních školách (Großherzogliche Kunstgewerbeschule Weimar, Bauhaus, Akademie für Kunst und Kunstgewerbe Breslau, Škola umeleckých remesiel Bratislava) v širokém kontextu vývoje moderního malířství, sochařství i užité tvorby 1. poloviny 20. století. V semináři navazujícím tematicky na cyklus přednášek studenti prezentují a diskutují seminární práce vypracované na speciální téma.
Hlubší znalost problematiky vývoje evropského avantgardního malířství, sochařství a užité tvorby tvorby v 1. polovině 20. století.
Předpoklady
Absolvování cyklů přednášek z dějin evropského a českého malířství a sochařství 20. století století v rámci bakalářského studia..

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška

Účast na přednáškách 80% a seminářích 80%. Vypracování a přednesení referátu na zadané téma doprovozené kvalitně zpracovanou prezentací, aktivní účast v diskusích. Ústní zkouška ověřující vědomosti z přednášených okruhů a prostudované literatury, ústní hodnocení kvality práce v semináři.
Doporučená literatura
  • (1997). Bauhaus Výmar ? evropská avantgarda 1919?1925 (kat. výstavy). Praha.
  • (2003). Ladislav Sutnar ? Praha ? New York ? Design in Action. Praha.
  • Barron, Stephanie. (1994). Entartete Kunst: Das Schicksal der Avantgarde im Nazi-Deutschland,. München.
  • Droste, Magdalena. (1990). Bauhaus 1919?1933. Köln.
  • Endicott Barnett, Vivian ? Helfenstein, Josef (edd.). (1997). Die Blaue Vier. Feininger, Jawlensky, Kandinsky, Klee in der Neuen Welt. Köln.
  • Föhl, Thomas ? Walter, Sabine (edd.). (2013). Leidenschaft, Funktion, Schönheit, Henry van de Velde und sein Beitrag zur europäischen Moderne. Weimar.
  • Hubatová-Vacková, Lada. (2012). Tiché revoluce uvnitř ornamentu. Studie z dějin uměleckého průmyslu a dekorativního umění v letech 1880?1930. Praha.
  • Kandinskij, Vasilij. (2000). Bod, linie, plocha. Praha.
  • Kavčáková, Alena ? Myslivečková, Hana (edd.). (2010). Josef Vydra (1884?1959) v kontextu umělecké a výtvarně pedagogické avantgardy 20. století. Olomouc.
  • Kavčáková, Alena. (2009). Josef Vinecký (1882?1949), osobnost sochaře v kontextu evropské umělecké avantgardy. Olomouc.
  • Klee, Paul. (1999). Pedagogický náčrtník. Praha.
  • Maur, Karin. (1982). Oskar Schlemmer. München.
  • Michl, Jan. (2012). Funkcionalismus, design, škola, trh. Praha.
  • Whitford, Frank. (2015). Bauhaus. Praha.
  • Wick, Rainer. K. (1994). Bauhaus-Pedagogik. Köln.
  • Wingler, Hans M. (2002). Das Bauhaus 1919?1933. Weimar, Dessau, Berlin und die nachfolge in Chicago seit 1937. Köln.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr