Předmět: Dějiny výstav: Výstava jako médium a dějiny kurátorství

» Seznam fakult » FIF » DVU
Název předmětu Dějiny výstav: Výstava jako médium a dějiny kurátorství
Kód předmětu DVU/DVDKB
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Nekvindová Terezie, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do současného diskurzu umění: základní literatura, české a zahraniční časopisy, weby, databáze, proměny institucionálního rámce, významné galerie a muzea, umělecké školy. Dějiny výstav jako disciplína dějin umění. 2. Od salonu k bienále. Médium výstavy a bienálizace umění: pravidelné umělecké přehlídky, jejich současnost a historie (benátské bienále, documenta v Kasselu, Manifesta ad.), vymezení základních pojmů. 3. Počátky instalačních experimentů: Výstavy dadaistů, futuristů a konstruktivistů v 10. 20. letech 20. století. Friedrich Kiesler a galerie Art of This Century Peggy Guggenheim (1942). Duchampovy instalace surrealistických výstav (1938, 1942). 4. Posun k procesuálnímu, dematerializovanému, site-specific a time-based umění: Výstavy This is Tomorrow v Londýně (1956), Le Vide Yvese Kleina v Paříži (1958), When Attitudes Become Form. Works Concepts Processes Situations Information. Live in your Head v Bernu (1969), Op Loose Schroeven v Amsterdamu (1969) ad. 5. Lucy Lippard, Harald Szeemann a počátky kurátorství. Documenta 5 v Kasselu (1972). 6. České umění 60. let: výstavy v galeriích versus československé výstavnictví. Stanislav Kolíbal jako architekt výstav. Umění ve veřejném prostoru: Socha a město v Liberci (1969). 7. Uvnitř bílé krychle: institucionální kritika (Michael Ascher, Hans Haacke, Daniel Buren, Marcel Broothaers, Martha Rosler / Dominik Lang). 8. Postmoderna a utváření globálního umění: výstavy Magiciens de la Terre (1989) a 3. bienále v Havaně (1989). Kurátorský boom 90. let významné osobnosti (Hans Ulrich Obrist, Catherine David, Okwui Enwezor ad.). Z "white cube" k "black box": vystavování nových médií. 9. Od komisaře ke kurátorovi: významné osobnosti českého kurátorství 60. 90. let (Jindřich Chalupecký, Ludmila Vachtová, Jana a Jiří Ševčíkovi, Milena Slavická, Vlasta Čiháková-Noshiro ad.) a jejich výstavy. 10. Výstava sociální intervencí: participativní umění. Rekonstrukce a reenactment jako umělecká i výstavní strategie ve světě a u nás po roce 2010. 11. Exkurze Olomouc (návštěva vybraného umělce v ateliéru, příp. diskuze s kurátorem). 12. Exkurze Praha (archiv VVP AVU, prohlídka aktuální výstavy s kurátorem nebo návštěva vybraného umělce v ateliéru).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Kurz seznámí studenty s vývojem problematiky média výstavy a dějin kurátorství z hlediska disciplíny dějin výstav. Soustředí se na 20. a 21. století s důrazem na období posledních padesáti let a na především západní diskurz umění, který doplní příklady z českého prostředí. V rámci semináře bude kladen důraz na čtení a diskutování předložených textů. Kurz se také dotkne praktické stránky, pokusí se účastníkovi zajistit základní orientaci v institucionální struktuře u nás, základní literatuře a dalších informačních zdrojích. Přednášky doplní exkurze v podobě společných návštěv výstav, ateliérů umělců nebo setkání s kurátory.
Na konci kurzu se budou studenti orientovat v problematice média výstavy a dějin kurátorství z hlediska disciplíny dějin výstav, téma budou schopni nazírat informovaně a kriticky. Získají také přehled v institucionální struktuře u nás, základní literatuře a dalších informačních zdrojích. Nabyté znalosti ověří při vypracování písemné práce na vybrané téma.
Předpoklady
Absolvování předmětu je podmíněné aktivní účastí během kurzu (účast, čtení textů, diskuze) a písemnou prací na konci semestru.

Hodnoticí metody a kritéria
Závěrečná zpráva

Absolvování předmětu je podmíněné aktivní účastí během kurzu (účast, čtení textů, diskuze) a písemnou prací na konci semestru.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dějiny výtvarných umění (2017) Kategorie: Teorie a dějiny umění 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: -