Předmět: Úvod do umělecké diagnostiky

» Seznam fakult » FIF » DVU
Název předmětu Úvod do umělecké diagnostiky
Kód předmětu DVU/BUUD
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Michalčáková Jana, Mgr. Ph.D. et Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické okruhy: 1. Úvod do studia uměleckohistorické diagnostiky. 2. Přírodovědné bádání a dějiny umění. 3. Charakterizace materiálů a jejich degradace. 4. Charakterizace výtvarných technik. 5. Analýzy in situ. 6. Laboratorní analýzy, neinvazivní a mikroinvazivní analýzy. 7. Mikroskopie. 8. Spektroskopie. 9. Chromatografie. 10. Metody pro analýzy materiálů uměleckého díla na kamenných površích. 11. Metody pro analýzy materiálů uměleckého díla na dřevě. 12. Metody pro analýzy materiálů uměleckého díla na plátně. 13. Metody pro analýzy materiálů uměleckého se skleněnými komponenty (mozaika, smalt).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Demonstrace
Výstupy z učení
Cíle předmětu: Předmět je určen zájemcům z řad studentů bakalářského studijního programu, kteří mají potřebu seznámit se s možnostmi výzkumu, jež jsou založeny na multidisciplinárním propojení umělecko-historického bádání s oblastí přírodních věd. Představuje ucelený úvod do aplikace nových metod fyzikálního (optického, mechanického), chemického a biochemického výzkumu na uměleckohistorické bádání. Cílem předmětu je poskytnout studentům základní informační výbavu složenou z teoretického základu i praktických zkušeností nezbytných pro inovativní bádání (studenti budou mít možnost tento základ rozšířit i v rámci magisterského studijního programu navazujícím předmětem Umělecká diagnostika). Součástí předmětu budou vedle níže uvedených přednášek i příkladové studie uměleckých děl, jejich analýzy a návštěvy diagnostických laboratoří.
Studenti získají základní informační výbavu složenou z teoretického základu i praktických zkušeností nezbytných pro inovativní bádání (rozšířením tohoto předmětu bude v rámci magisterského studijního programu navazující předmět Umělecká diagnostika).
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Předpokladem pro získání zápočtu bude docházka nejméně 80 %. Bude požadováno vypracování seminární práce zaměřené na rozbor potenciálu využití vybrané techniky v rámci umělecko-historického bádání. Při prezentaci seminární práce bude kladem důraz na její adekvátní prezentaci.
Doporučená literatura
  • Bohuslav Slánský. (1953). Technika malby I-II,. Praha.
  • Bohuslav Slánský. (1976). Technika v malířské tvorbě. Praha.
  • Gian Luca Poldi ? Giovanni Carlo Federico Villa. (2005). Analisi non invasive per le opere d'arte. Casi esemplari e repertorio iconografico. Milano.
  • Gian Luca Poldi ? Giovanni Carlo Federico Villa. (2007). Dalla conservazione alla storia dell'arte. Riflettografia e analisi non invasive per lo studio dei dipinti. Pisa.
  • Isaac Newton. (1704). Opticks, or, a Treatise of the Reflections, Refractions, Inflections and Colours of Light,. London.
  • Janka Hradilová ? David Hradil (eds.). (2010). Acta Artis Academica. Praha.
  • Janka Hradilová ? David Hradil. (2015). Neinvazivní průzkum malířských výtvarných děl radiografickými a rentgen-fluorescenčními metodami. Praha.
  • Johann Wolfgang von Goethe. (1810). Zur Farbenlehre. Tübingen.
  • Lorenzo Appolonia ? Stefano Volpin. (1999). Le analisi di laboratorio applicate ai beni artistici policromi. Firenze.
  • Plinius Starší. (1974). Kapitoly o přírodě = (Naturalis historiae libri XXXVII),. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní