Předmět: Dějiny výtvarných technik

» Seznam fakult » FIF » DVU
Název předmětu Dějiny výtvarných technik
Kód předmětu DVU/BDVT
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Michalčáková Jana, Mgr. Ph.D. et Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické okruhy: 1. Úvod do studia předmětu. Historiografie výtvarných materiálů a technik. 2. Starověké znalosti ve službách středověkých mistrů, středověké technické traktáty. 3. Přežívání antických technik, recyklace materiálů. 4. Středověké technologie zpracování kovů a šperků. 5. Mozaika, její vývoj a zeměpisné a chronologické odlišnosti. 6. Umění iluminace. Výrobní postupy iluminovaných rukopisů. 7. Stavební hutě a stavební procesy. 8. Technologie zpracování kamene v architektuře, sochařství a kamenictví. 9. Umělecké zpracování skla. 10. Vývoj a charakterizace nástěnné malby. 11. Vývoj, charakterizace a specifika fresky. 12. Barva, pigment a barvivo. Barevné povrchy v umění a architektuře.

Studijní aktivity a metody výuky
Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cíle předmětu: Koncepčním cílem předmětu je postihnutí základní problematiky uměleckých výtvarných technik v rámci evropského kontinentu. Předmět bude klást důraz na analýzu uměleckého díla nejen coby nosiče informačního obsahu, ale bude se věnovat vypovídající hodnotě materiálů, z nichž je dílo vytvořeno, technikám a procesům jeho tvorby a vzniku. Tyto znalosti představují nezbytný klíč k pochopení tvůrčích mechanismů vzniku uměleckého díla, vedou k porozumění konfrontace umělce s materiálem za účelem jeho využití, jeho podřízení nebo podřízení se mu v rámci uměleckých výrazových potřeb. Výsledkem bude obohacení budoucích historiků umění o informace nezbytné k interakci s restaurátory a s novými diagnostickými technikami, které v dnešní době zažívají novou vlnu rozvoje a kladou stále vyšší požadavky na znalosti v oboru.
Předmět budoucí historiky umění obohatí o informace z oblasti výtvarných technik, které jsou nezbytné pro interakci s restaurátory i s novými diagnostickými technikami.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Předpokladem pro účast na kolokviu bude docházka nejméně 80 %. V rámci kolokvia bude ověřena znalost přednášené problematiky. Bude rovněž hodnocena prezentace seminární práce, jejíž součástí bude rozbor materiálů a techniky a jejich hodnocení v rámci vybraného uměleckého díla.
Doporučená literatura
  • Barbora Hřebíčková. (2006). Recepty starých mistrů. Brno.
  • Bohuslav Slánský. (1953). Technika malby I-II. Praha.
  • Bohuslav Slánský. (1976). Technika v malířské tvorbě. Praha.
  • Cennino Cennini. (1946). Kniha o umění středověku. Praha.
  • Eva Šimůnková ? Tatiana Bayerová. (2014). Pigmenty. Praha.
  • Georges Duby. (2002). Věk katedrál, umění a společnost 980?1420. Praha.
  • Henri Focillon. (1936). Život tvarů = (La vie des formes). Praha.
  • Jacques Le Goff. (2005). Kultura středověké Evropy, s. 202?250.. Praha.
  • Magdalena Urbanová. (2013). Smalt ve výtvarné tvorbě. Praha.
  • Milena Bartlová. (2006). Malířské vrstvy z pohledu historika umění středověku, in Technologia Artis, s. 69?71.. Praha.
  • Milena Bartlová. (2014). Mohou být materiálové analýzy pevnou oporou uměleckohistorického hodnocení?, in: Technologia Artis, s. 147?152.. Praha.
  • Plinius Starší. (1974). Kapitoly o přírodě = (Naturalis historiae libri XXXVII),. Praha.
  • Robert Halleux. (1990). Pigments et colorants de l'Antiquité et du Moyen Age; teinture, peinture, enluminure, études historiques et physico-chimiques.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní