1. Úvod do teorie a historie restaurování 2. Klíčové evropské a světové instituce a mezinárodní úmluvy, sledující restaurování 3. Památková obnova a restaurování v Česku a na Slovensku 4. Legislativní a etické rámce památkové obnovy 5. Zásady preventivního konzervování 6. Diagnostika historických památek 7. Dokumentace a manipulace s uměleckými předměty 8. Požadavky, čtení a interpretace restaurátorských dokumentů 9. Restaurování deskových maleb a závěsných obrazů 10. Restaurování výtvarných součástí architektury 11. Restaurování dřevěných děl a jejich polychromie 12. Úvod do problematiky stavební obnovy 13. Požadavky na chemicko-technologické průzkumy a možnosti jejich interpretace Povinná literatura: Cesare Brandi, Teorie restaurování, Kutná Hora 2000. František Petr, O starých malbách a jejich restaurování, Praha 1953. Salvador Mu?oz Vi?as, Současná teorie konzervování, Pardubice 2015. John Ruskin, The Seven Lamps of Architecture, London 1849. Bohuslav Slánský, Technika malby, sv. I-II, Praha 1953. Bohuslav Slánský, Technika v malířské tvorbě, Praha 1976. Joyce Hill Stoner - Rebecca Rushfield (edd.), Conservation of Easel Paintings, New York 2012. Doporučená literatura: Milena Bartlová, Malířské vrstvy z pohledu historika umění středověku, Technologia Artis IV, 2006, č. 1, s. 69-71. Milena Bartlová, Mohou být materiálové analýzy pevnou oporou uměleckohistorického hodnocení?, Acta Artis Academica, 2014, s. 147-152. Zuzana Bauerová, Proti času: Konzervovanie-reštaurovanie v Československu 1918-1971, Praha 2015. Ivana Kopecká - Eva Svobodová, Metody průzkumu historických materiálů, Praha 2019.
|
Kurz nabízí přehled teorie a praxe restaurátorských a konzervátorských zásahů na movitých kulturních památkách a výtvarných součástích architektury. Student bude obeznámen s platnou legislativou, která uvedené zásahy do kulturních památek upravuje, s klíčovými institucemi v oblasti památkové péče a restaurování, s mezinárodními úmluvami a etickými standardy památkové obnovy. Ve výuce bude důraz kladen také na rozvíjení schopností studentů diagnostikovat technický stav uměleckohistorických památek a možnosti jejich preventivního konzervování.
Orientace v konzervátorských a restaurátorských zásazích; znalost legislativy, klíčových institucí, mezinárodních úmluv a etických standardů památkové obnovy.
|