Předmět: Praktikum archivnictví 1

» Seznam fakult » FIF » DVU
Název předmětu Praktikum archivnictví 1
Kód předmětu DVU/B2B01
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kaňák Bohdan, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Etymologie pojmu "archiv", definice pojmů "dokument" a "archiválie" 2. Archiválie jako historický pramen 3. Archiv jako paměťová instituce, rozdíly mezi archivem, muzeem, knihovnou, galerií 4. Archivní legislativa v České republice 5. Organizace českého archivnictví 6. Uspořádání archivní budovy, charakteristika jejích jednotlivých hlavních provozů 7. Spisová služba, předarchivní péče, skartace, akvizice 8. Typologie archiválií z hlediska jejich evidence 9. Celostátní informační systém PEvA (program pro evidence archivu) 10. Základní principy pořádání archiválií, provenience, volný provenienční princip 11. Archivní fondy, jejich struktura, diplomatické hledisko, agendové hledisko 12. Struktura fondů státního okresního archivu, archivní sbírky 13. Archivní zpracování, typy archivních pomůcek Povinná literatura: Václav Rameš, Slovník pro historiky a návštěvníky archivů, Praha 2005. Zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změnách některých zákonů (v aktuálním znění). Vyhláška č. 259/2012 Sb., v úplném znění (změny provedené vyhláškami č. 283/2014 Sb., č. 85/2019 Sb. a č. 504/2021 Sb.), o podrobnostech výkonu spisové služby. Michal Wanner (ed.), Základní pravidla pro zpracování archiválií (verze 3. 1.), Praha 2022. Doporučená literatura: Bořivoj Indra, Výstavba archivních budov v České republice 1990-2003, Praha 2004. Jiřina Štouračová, Archivnictví, Brno 2013.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Seminář uvede posluchače do problematiky archivní činnosti z pohledu archivní teorie a praxe. Činnost archivu je popisována v širší souvislosti s působením jiných paměťových institucí (muzeí, knihoven, galerií). Součástí výkladu je názorná prezentace různých typů a diplomatických kategorií archiválií v originálním dochování, seznámení s archivními pomůckami a prohlídka hlavních pracovišť archivu.
Orientace v problematice archivní činnosti a organizaci českého archivnictví.
Předpoklady
Zájem o danou problematiku; základní orientace v obecných dějinách Evropy

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Písemný zkušební test ověřující znalost probrané problematiky, tj. uvedených okruhů praktika archivnictví. Docházka nejméně 80%.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění (2023) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dějiny umění a památková péče (2023) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní