Vyučující
|
-
Öbrink Markus Johan, MgA. M.A.
-
Psutka Markéta, Mgr.
|
Obsah předmětu
|
Obsahem kurzu je: - nácvik komunikačních dovedností, technik a strategií (písemných a ústních; verbálních a nonverbálních) pro potřeby jak studia, tak profesní sféry v daném interkulturním prostředí - osvojování znalostí kulturních a společenských specifik cílových zemí (např. etikety, vnímání času, klišé atp.) z hlediska jejich dopadu na studijní a pracovní sféru cílových zemí. Součástí kurzu je: - vystoupení odborníka z praxe (zástupce nadnárodního koncernu cílové země), který se podělí o své zkušenosti - prezentace studenta - absolventa pracovní stáže v cílové zemi, který se podělí o své zkušenosti z pracovní stáže v cílové zemi - e-learningová opora v prostředí INTLAG k rozšíření, ověření a upevnění interkulturních znalostí http://intlag.upol.cz/ přístupové údajé jako do PORTÁLU UPOL. Kurz bude realizován blokově: ve třech dnech po osmi vyučovacích hodinách (s přestávkou na oběd takto: 9.00 - 12.15 a 13.30 - 16.45)
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu interkulturní komunikace je osvojení a prohloubení jazykových a interkulturních kompetencí, důležitých pro hladké zapojení studenta do pracovního, studijního a kulturního prostředí zemí cílového jazyka Forma výuky: blokově ve třech dnech s e-learningovou oporou Kurz v AR 2024/2025 proběhne v termínech: Termíny leden: ST-PÁ 13.1-15.1.2025 Termíny květen: ST-PÁ 26.5-28.5.2025 Poznámka: Termín kurzu se může posunout z důvodu výstupu experta z praxe Kurz proběhne v návaznosti na projekt ESF: Vytvoření systému řízení kvality zahraničních pracovních stáží studentů UP; registrační číslo: CZ.1.07/2.2.00/28.0176
- Jazykové kompetence zaměřené na interkulturní specifika cílové země - Interkulturní kompetence a znalosti zaměřené na studijní a profesní sféru cílové země Získané kompetence přispějí: - ke zvýšení šance na získání pracovní nebo studijní stáže v zahraničí - k hladkému začlenění studenta do profesního a studijního prostředí dané kultury a tím k úspěšnému absolvování zahraniční studijní a pracovní stáže
|
Předpoklady
|
Úroveň potřebná pro účast v kurzu: minimálně B1-B2 Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (ERR) Škála ERR online: http://europass.cedefop.europa.eu/cs/resources/european-language-levels-cefr Kurz v AR 2023/2024 proběhne v termínech: Termíny leden: 10.-12.1.2024 Termíny květen/červen: 26. - 28.5.2025 Poznámka: Termín kurzu se může posunout z důvodu výstupu experta z praxe
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Rozbor jazykového projevu studenta, Didaktický test, Seminární práce
Požadavky pro udělení zápočtu: - 100% přítomnost v kurzu (kurz realizován blokově ve 3 dnech) - aktivní účast v kurzu (akt. podíl na diskuzích, skupinové práci atp., kooperace s ostatními frekventanty) - splnění úkolů stanovených lektorem kurzu: přednést prezentaci, odevzdat vypracovaný profesní životopis, motivační dopis a splnění souhrnného testu (minimálně na 70%).
|
Doporučená literatura
|
-
Literatura dle doporučení tutora.
-
Literatura viz aplikace INTLAG (www.intlag.upol.cz).
-
on-line katalogy knihoven.
-
Kocourková, Jarmila. (2009). Etiketa na cesty aneb Jiný kraj, jiný mrav. Velké Bílovice.
-
Markus Öbrink. (2018). Speak Up! A short manual for students (and everyone else) in how to present stuff in front of an audience.. Olomouc.
-
Markus Öbrink. (2019). The Subtle Art of Being Understood. Olomouc.
-
Mathé, Ivo, Špaček, Ladislav. (2005). Etiketa. Praha.
-
Špaček, L., & Habart, F. (2008). Nová velká kniha etikety. Praha: Mladá fronta.
-
Špaček, Ladislav, Urbánek, Lukáš. (2011). Komiksová etiketa. Praha.
-
Šťastný, V. (2005). Etiketa, aneb Společenské chování v profesním styku. Praha.
-
Taylor, S., & Matějková, L. (2009). E-mailová etiketa: podrobný rádce, jak efektivně využívat elektronickou poštu v profesním i v soukromém životě a psát zdvořilé, jasné a srozumitelné zprávy. Praha: Knižní klub.
|