Předmět: Gramatika čínštiny

» Seznam fakult » FIF » ASH
Název předmětu Gramatika čínštiny
Kód předmětu ASH/YF1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Uher David, doc. Mgr. PhD.
  • Slaměníková Tereza, Mgr. Ph.D.
  • Štefek Václav, Mgr.
Obsah předmětu
1. Úvod do čínské gramatiky; výklad pojmu "funkční charakteristika" (jeho vymezení vůči konceptu slovních druhů a větných členů) a její základní typy - jméno, sloveso, adverbium; slovosled čínské věty - SVO. 2. Vazby sloves you, zai a shi; lokativní podmět a lokativní předmět. 3. Pozice přívlastku, tedy členu blíže určujícího, u členu blíže určovaného. 4. Věty záporné; záporky bu a mei; postavení adverbia ve větě záporné; věty tázací; otázková slova v tázací funkci. 5. Aktualizace fonetickými prostředky. 6. Jednoduché číslovky 1 - 10 a složené číslovky do 99; numerativy, měrové jednotky a měrová slova; obecný numerativ ge; číslovka yi s numerativem; číslovky řadové. 7. Deiktická slova zhei a nei; deiktická zájmena zhe a na. 8. Osobní zájmena v přívlastku; jména v přívlastku; přívlastek kvality; adjektivum v přívlastku; adjektivum v přívlastku povinně s d; různé další typy bližšího určení substantiv. 9. Otázkový výraz zenme yang; spojky větných členů haishi a huozhe; slova duo, shao, ji, duoshao. 10. Zamlčený předmět; předmět formální a věcný; objektová slovesa. 11. Základní modální slovesa; slovesa identifikace; adjektivum v přísudku - predikativní charakter adjektiv. 12. Záložky; prepoziční slovesa obecně; prepoziční sloveso zai; prepoziční určení místa; určení místa u slovesa; vyjádření přibližného počtu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Kurs je určen studentům-začátečníkům a jeho obsahem je výklad základních gramatických jevů moderní hovorové čínštiny na základě rozsáhlého exemplifikačního materiálu skript Hovorová čínština v příkladech. Kurs je ukončen zápočtovým testem zaměřeným na studentovu schopnost analýzy jednoduchých čínských vět, rozpoznání jednotlivých gramatických jevů a překladu do čínštiny zaměřeném na probrané gramatické jevy a slovní zásobu.
Kurs je určen studentům-začátečníkům a jeho obsahem je výklad základních gramatických jevů moderní hovorové čínštiny na základě rozsáhlého exemplifikačního materiálu skript Hovorová čínština v příkladech.
Předpoklady
Kurs je určen studentům I. bloku bakalářského studia oboru ČÍNSKÁ FILOLOGIE.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta

Písemný test Pravidelná příprava na hodiny
Doporučená literatura
  • ŠVARNÝ, Oldřich a David Uher. Úvod do studia hovorové čínštiny..
  • ŠVARNÝ, Oldřich. Hovorová čínština v příkladech 1-4..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2015) Kategorie: Filologické vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní