Předmět: Moderní čínská literatura

» Seznam fakult » FIF » ASH
Název předmětu Moderní čínská literatura
Kód předmětu ASH/XWX3
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Hladíková Kamila, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvodní přednáška: základní koncepce dějin čínské literatury; literatura ve wenyanu a literatura v baihua; čínský román 2. Přípravné období: politický a společensko-kritický román pozdního císařství; úvod k Hnutí za novou literaturu a "literární revoluci": požadavky na reformu jazyka, přehodnocení hierarchie žánrů atd., Liang Qichao, Chen Duxiu, Hu Shi; lit. společnosti a časopisy 3. Májové hnutí a počátky moderní literatury; Lu Xun 4. Autoři Májového hnutí a jejich dílo I. (Mao Dun, Lao She, Ding Ling,...) 5. Autoři Májového hnutí a jejich dílo II. (Yu Dafu, Ba Jin, Guo Moruo, Shen Congwen) 6. Literatura pro masy, komunistická literatura a čínský socialistický realismus, Mao Zedongovy "Hovory o lit. a umění v Yan´anu"; hnutí a kampaně 40., 50. a 60. let 7. Literatura po kulturní revoluci: xin shiqi wenxue, Literatura ran, generace zhiqing, "nový realismus" - reformní literatura, počátky modernismu 8. Xungen wenxue: "hledání kořenů",teoretický úvod, předchůdci; autoři a dílo (A Cheng, Han Shaogong, Shi Tiesheng, Zheng Wanlong, Li Rui, Wang Anyi...) 9. Xianfeng wenxue - "avantgardní literatura" a významní autoři 80. let (Mo Yan, Jia Pingwa, Su Tong, Yu Hua, Can Xue...) 10. Nová poezie (skupina kolem časopisu Jintian a "Pekingské jaro", Bei Dao; menglongshi) a nové drama, Gao Xingjian 11. Literatura po roce 1989: "nový historický román" (Zhang Chengzhi, Han Shaogong, Alai atd.) versus populární literatura (Yu Hua, Yan Lianke, Jiang Rong, "krásné ženy") Tento předmět byl inovován v rámci projektu Inovace oboru čínská filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci se zaměřením na uplatnění absolventů v praxi, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/15.0289. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem jednosemestrálního cyklu přednášek, který je určený pro posluchače bakalářského studia čínské filologie, je představit vznik a vývoj moderní čínské literatury od poloviny 19. století do současnosti a v základních rysech seznámit posluchače rovněž s historicko-politickým kontextem jejího vývoje. Přednášky kladou důraz zejména na hlavní mezníky a trendy v dějinách moderní čínské literatury a zaměřují se na nejvýraznější osobnosti a díla. Podrobněji se věnují rovněž otázce literárního stylu různých období, a představení jednotlivých škol či typů literatury a jejich provázanosti s dobovým společenským vývojem.Studentům je pravidelně zadávána povinná četba k tématům jednotlivých přednášek. Zápočet je udělován za absolutorium dvou písemných testů ověřujících znalost probrané odborné terminologie, názvů a jmen v čínských znacích. Zkouška ověřuje ústní formou zvládnutí tématu.
Cílem této přednášky, která je určena pro posluchače bakalářského studia čínské filologie, je představit studentům dějiny moderní čínské literatury od pozdního císařství do současnosti.
Předpoklady
Kurs je určen studentům II. bloku bakalářského studia oboru ČÍNSKÁ FILOLOGIE.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Studentům je pravidelně zadávána povinná četba k tématům jednotlivých přednášek. Zápočet je udělován za absolutorium dvou písemných testů ověřujících znalost probrané odborné terminologie, názvů a jmen v čínských znacích. Zkouška ověřuje ústní formou zvládnutí tématu.
Doporučená literatura
  • Černá, Zlata a kol. (1976). Setkání a proměny. Praha.
  • Goldman, Merle. (1977). Modern Chinese Literature in the May Fourth Era. Cambridge.
  • Hong Zicheng. (2007). A History of Contemporary Chinese Literature. . Peking.
  • Průšek, Jaroslav. (1980). The Lyrical and the Epic: Studies in Modern Chinese Literature. Bloomingtong.
  • Wang, David. (2000). Chinese Literature in the Second Half of a Modern Century: A Critical Survey. Bloomingtong.
  • Ying Lihua. (2010). Historical Dictionary of Modern Chinese Literature. Lanham.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2015) Kategorie: Filologické vědy 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2023_24) Kategorie: Filologické vědy 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: -