Předmět: Audioorální cvičení 8

» Seznam fakult » FIF » ASH
Název předmětu Audioorální cvičení 8
Kód předmětu ASH/XKY8
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina, Čínština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Zahradníková Michaela, Mgr. Ph.D.
  • Uher David, doc. Mgr. PhD.
  • Jandová chen Yixuan, M.A.
Obsah předmětu
1. politika, 2. vojenství, 3. diplomacie, 4. právo, 5. ekonomie, 6. zemědělství, 7. průmysl, 8. doprava, 9. kultura a umění, 10. vzdělání, 11. tělovýchova a sport, 12. medicína a hygiena, 13. náboženství, 14. společenské vědy, 15. přírodní vědy.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cílem tohoto cvičení, realizovaného po čtyřech hodinách týdně v prvních dvou semestrech magisterského studia čínské filologie a po dvou hodinách týdně ve čtvrtém a pátém semestru studia tohoto oboru, je pod vedením rodilého mluvčího, docenta či profesora čínského jazyka, soustavně upevňovat studentovu schopnost samostatné orientace ve slyšenému čínskému textu, rozvíjet jeho dovednosti při realizaci moderního čínského hovorového textu. Zápočet je udělován za aktivní účast na hodinách, průběžné vypracovávání mluvních a písemných domácích cvičení; ústní zkouška ověřuje frekventantovy audioorální dovednosti. Studenti, kteří jsou již schopni orientace v běžných situacích každodenního života, fixují získané znalosti a dovednosti, současně rozšiřují svou slovní zásobu zejména se zaměřením na odbornou čínštinu v tématech: 1. politika, 2. vojenství, 3. diplomacie, 4. právo, 5. ekonomie, 6. zemědělství, 7. průmysl, 8. doprava, 9. kultura a umění, 10. vzdělání, 11. tělovýchova a sport, 12. medicína a hygiena, 13. náboženství, 14. společenské vědy, 15. přírodní vědy. Speciální pozornost je věnována zejména problematice obchodní čínštiny (viz bod 5) v tématech: pracovní oběd/večeře, nabídka zboží, jednání o ceně, objednávka zboží, skonto a provize, platba, dodání zboží, doprava a balení, pojištění, smlouva, pohledávky, agenda podniku, zahraničního obchodu. Důraz je kladen zejména na kolokabilitu (tendence čínských slov pojit se pouze s několika specifickými výrazy), homonymii a synonymii slov a idiomatických spojení. Studenti jsou vedeni k tomu, aby se aktivně zapojovali do hodin vlastními dotazy, odpověďmi na dotazy vyučujícího i realizací vlastních textů. Důraz je kladen také na prolínání hovorového a psaného jazyka právě v odborném stylu. S rostoucími jazykovými dovednostmi jsou studenti seznamováni i s jazykovou kulturou moderního čínského jazyka v čínštině. Při výuce je využívána audiovizuální technika: studenti sledují vysílání čínského rozhlasu, čínských televizních stanic a následně o něm diskutují.
Cílem tohoto cvičení, realizovaného po dvou hodinách týdně v prvních třech semestrech navazujícího magisterského studia čínské filologie, je pod vedením rodilého mluvčího, docenta či profesora čínského jazyka, soustavně upevňovat studentovu schopnost samostatné orientace ve slyšeném čínském textu, rozvíjet jeho dovednosti při realizaci moderního čínského hovorového textu.
Předpoklady
Cvičení je určeno studentům magisterského studia oboru ČÍNSKÁ FILOLOGIE. Předpokládá se splění atestace Audioorální cvičení 8.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta

Zápočet je udělován za aktivní účast na hodinách, průběžné vypracovávání mluvních a písemných domácích cvičení; ústní zkouška ověřuje frekventantovy audioorální dovednosti.
Doporučená literatura
  • Xin Bian Han-Ying Fenlei Cihui Shouce (Příručka čínsko-anglické slovní zásoby řazená podle tématických okruhů - nové vydání)..
  • LIU Yuanman, Ren Xuemei a Jin Shunian. Gaoji Hanyu Kouyu 1, 2 (Hovorová čínština pro pokročilé)..
  • QIU Zhipu. Shuo Shenme He Zenme Shuo? (Co říct a jak?)..
  • WU Xiaolu. Shuo Hanyu, Tan Wenhua (O čínštině a kultuře)..
  • YUAN Datong. Jingji Zhongji Hanyu Ting Shuo (Obchodní hovorová čínština pro mírně pokročilé)..
  • ZHAO Yongxin, Tian Shanji a Tan Jingxun:. Ying-Han, Han-Ying Fanyi Jiaocheng (Učebnice překladu z angličtiny do čínštiny a z čínštiny do angličtiny)..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2012) Kategorie: Filologické vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní