Vyučující
|
-
Ptáček Pavel, RNDr. Ph.D.
-
Kučera Ondřej, Mgr. Ph.D.
-
Lavička Martin, Bc. M.A., Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Tento předmět byl inovován v rámci projektu Inovace oboru čínská filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci se zaměřením na uplatnění absolventů v praxi, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/15.0289. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1. PŘEDNÁŠKA Úvod do geografie Číny 2. PŘEDNÁŠKA Poloha a povrch Číny 3. PŘEDNÁŠKA Fyzická geografie Číny I ? geologie, geomorfologie, půdy 4. PŘEDNÁŠKA Fyzická geografie Číny II ? podnebí, fauna a flora 5. PŘEDNÁŠKA Fyzická geografie Číny III ? vodstvo 6. PŘEDNÁŠKA Administrativní zřízení Číny a politický systém 7. PŘEDNÁŠKA Geografie obyvatelstva I - rozmístění, vývoj a základní charakteristika 8. PŘEDNÁŠKA Geografie obyvatelstva II ? demografie Číny 9. PŘEDNÁŠKA Geografie obyvatelstva III ? sídla a migrace, kvalita života 10. PŘEDNÁŠKA Geografie obyvatelstva IV ? etnické menšiny, jazyky a náboženství 11. PŘEDNÁŠKA Geografie obyvatelstva V ? aktuální demografický vývoj a prognózy 12. PŘEDNÁŠKA Ekonomická geografie ? makroekonomická charakteristika Číny
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Dvousemestrální kurz Geografie Číny (X/DL1 a X/DL2) si klade za cíl seznámit posluchače se základními geografickými informacemi o Číně a naučit jej s těmito informacemi pracovat, kriticky analyzovat a interpretovat. Kurz je zaměřen na socio-ekonomickou sféru, přesto však v první části (převážná část X/DL1) obsahuje základní přehled fyzicko-geografických témat, jež jsou pro hlubší pochopení výše zmíněných nezbytné. Posluchač by si měl z kurzu odnést následující: 1. Rozšířené faktografické znalosti o Číně, jež se stává v následujících letech studia a případně i praxe ústředním tématem posluchače. 2. Získané faktografické znalosti o Číně by měl být posluchač schopen kriticky analyzovat, interpretovat a zasadit do širšího (geografického) kontextu. 3. Kurz zahrnuje i konkrétní informace o čínských firmách, o ekonomickém prostředí Číny, její transformaci (ekonomické i sociální), příležitostech i limitech (ohrožení) jejího dalšího vývoje, což jsou informace, které může posluchač následně využít na trhu práce (např. v průvodcovství, překladatelství aj.). 4. V neposlední řadě představují znalosti získané v rámci tohoto kurzu geografický rámec dalšího vzdělávání posluchače, umožňující mu snazší orientaci v tolik odlišném čínském prostřední. Tento předmět byl inovován v rámci projektu Inovace oboru čínská filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci se zaměřením na uplatnění absolventů v praxi, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/15.0289. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Čínská zeměpisná a místopisná terminologie, fyzický zeměpis Číny, socioekonomický zeměpis Číny, regionální a politický zeměpis Číny.
|
Předpoklady
|
Kurs je určen studentům I. bloku bakalářského studia oboru ČÍNSKÁ FILOLOGIE. Je povinným předmětem a není podmíněn jinou zkouškou.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
1. Docházka není vyžadována, ale nanejvýš doporučována. Podklady ke všem přednáškám budou v podobě powerpointových prezentací z přednášek, studijních textů a mapových listů, vše dostupné on-line na webových stránkách katedry. Přesto však všechny tyto podklady obsahují primárně informace, nikoli analýzy, interpretace apod. Ty jsou obsahem a cílem přednášek. 2. V každém semestru se konají dva testy. Celkem tedy 4 testy, po 6., 12., 18. a 24. přednášce. 1. test je pouze místopisný (formou slepých map, jednoduchých odpovědí a výběru možností, tzv. multiple choice), ostatní zahrnují obecné znalosti z celé předešlé látky (tj. 1. test z látky 1.-6. přednášky, 2. z látky 1.-12. přednášky atd.). Posluchač musí splnit v každém semestru 70 % z obou testů dohromady, avšak v žádném nesmí mít méně jak 50 %. Všechny testy jsou bodově stejně hodnotné (100 %, resp. bodů). 3. První semestr je zakončen zápočtem. Ten posluchač získá pouze na základě získaných 70 % bodů z obou testů (viz bod 2).
|
Doporučená literatura
|
-
The Republic of China Yearbook - Taiwan..
-
Tushuo Zhongguo (Nad mapou Číny)..
-
Zeměpis světa: Asie bez asijské části SSSR..
-
DOMROS, Manfred, and PENG, Gongbing. The Climate of China..
-
HÄUFLER, Vlastislav. Zeměpis zahraničních zemí I..
-
HRDLIČKOVÁ, Věna. Čína: Zeměpisný a hospodářský přehled..
-
PALÁT, Augustin. Čínská lidová republika..
-
REN, Mei'e. An Outline of China's Physical Geography..
-
SILNÁ, Nataša a Škvařil, Jaroslav. Čínská lidová republika..
-
SION, J. Zeměpis světa. Díl IX.: Monzunová Asie. Část první: Všeobecný popis. Čína. Japonsko..
-
TREGEAR. T.R. A Geography of China..
-
ZHAO, Songqiao. Geography of China: Enviroment, Resources, Population and Development..
|